Bolek i Lolek skończyli 50 lat

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 14:43
Przez pół wieku istnienia mali bohaterowie podbili serca prawie miliarda ludzi, a filmy z ich przygodami były pokazywane w 80 krajach na całym świecie.
Kadr z bajki Bolek i Lolek
Kadr z bajki Bolek i LolekFoto: saltymaul/YouTube

Serial "Bolek i Lolek" powstawał w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej w 1963 roku. Pomysłodawcą tytułowych bohaterów był ówczesny dyrektor Studia - Władysław Nehrebecki . Pierwowzorami postaci byli jego synowie - Jan i Roman.

Pierwszy odcinek serii nosił tytuł "Kusza". Przez następne 23 lata, aż do roku 1986 wyprodukowano ponad 150 animacji zebranych w 10 seriach oraz dwa filmy pełnometrażowe: w 1977 roku "Wielka Podróż Bolka i Lolka", do którego w 1979 roku nakręcono epilog pt. "Kawaler Orderu Uśmiechu" oraz w 1986 roku - "Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie".

Z okazji 50. rocznicy powstania serialu "Bolek i Lolek", w audycji "Cztery pory roku" spotkamy się z Andrzejem Orzechowskim , prezesem zarządu Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku- Białej.

Przedstawimy też kolejny odcienek audycji podróżniczej z cyklu "Reszta Świata". Gośćmi Tomasza Michniewicza będą Agata Włodarczyk i Przemek Bucharowski - podróżnicy i  wspinacze, którzy razem z psem Duna byli ostatnio w Indiach. Przemierzyli też 500 km w Himalajach, a w przyszłym roku planują rowerową wyprawę do Mongolii (chcą przejechać 8 tys. kilometrów).

Na audycję "Cztery pory roku" w piątek 8 listopada w godz. 9.00-12.00 zaprasza Roman Czejarek .

tj

Zobacz więcej na temat: Bolek i Lolek FILM

Czytaj także

Colargol i Uszatek. Se-ma-for to Hollywood w skali mikro

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 16:06
Dawno, dawno temu, gdy z małego ekranu nie straszyły dzieci japońskie potworki, mogliśmy podziwiać przygody kotów Filemona i Bonifacego, Misia Uszatka i Colargola. Filmy powstały w łódzkiej wytwórni filmów lalkowych i rysunkowych Se-ma-for.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolek i Lolek obchodzą 50. urodziny. Obejrzał ich ponad miliard ludzi!

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 07:23
Mali bohaterowie podbili serca milionów Polaków. Filmy z ich udziałem pokazywane były w 80 krajach na całym świecie.
rozwiń zwiń