Święto Niepodległości z radiową Jedynką

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 16:00
Polska muzyka, podróż w czasie, relacje z tegorocznych obchodów dnia 11 listopada, rozmowa z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim, a także... wywiad z Marszałkiem Józefem Piłsudskim. Zapraszamy do spędzenia Święta Niepodległości z radiową Jedynką.
Uroczyste obchody Święta Niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego.Warszawa, 11.11.2013.
Uroczyste obchody Święta Niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego.Warszawa, 11.11.2013. Foto: PAP/Jacek Turczyk

11 listopada gościem "Sygnałów dnia" byli Prezydent RP Bronisław Komorowski i Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, które po raz kolejny w Święto Niepodległości organizauje grę miejską "Drogi do wolnosci".

 

Na Święto Niepodległości Redakcja Muzyczna Jedynki przygotowała zestaw utworów polskojęzycznych, które towarzyszyć nam będą przez cały dzień, a szczególnie poświęcimy im specjalne wydania "Muzycznej Jedynki" w godz. 10.00 - 11.00 oraz 13.00 - 14.00. Naszymi gośćmi będą: Kasia Rodowicz , która nagrała album "Polskie piosenki", będący hołdem dla twórców polskiej piosenki z lat 60., 70. i 80. oraz Muniek Staszczyk , z którym porozmawiamy o współczesnym patriotyzmie, nie tylko w muzyce.
Już od godz. 11.00 transmitować będziemy obchody 11 listopada , w tym Uroczystą zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a gośćmi Krzysztofa Grzesiowskiego w studiu będą historycy Michał Kopczyński i Marcin Jarząbek.

O godz. 14.00 rozpoczniemy specjalne wydanie "Popołudnia z radiową Jedynką" , podczas którego przeniesiemy się w czasie ! Nasi reporterzy relacjonować będą wydarzenia sprzed 95 lat tak, jakby działy się tu i teraz. Gorące relacje z przyjazdu Piłsudskiego do Warszawy i przekazania mu władzy, reakcji Berlina, Paryża i Moskwy, a także wydarzeń w Krakowie i Poznaniu wzbogacone dźwiękami z inscenizacji historycznych i rozmowami z historykami - znawcami epoki, wypełnią popołudniowe godziny i pomogą nam uświadomić sobie wszystko to, co złoży się na odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Dokonamy także historycznego przeglądu prasy i przeprowadzimy wywiad z marszałkiem Józefem Piłsudskim . Co by powiedział, gdyby wtedy zadać mu pytania o Polskę i sytuację polityczną w Europie? Odpowiedzi pomoże nam znaleźć redaktor Andrzej Sowa.

Po godz. 18.00 zapraszamy do wysłuchania audycji Małgorzaty Raduchy o wypadku lotniczym, który wydarzył się 11 listopada 1998 roku. Gośćmi audycji będą żony pilotów Hanna Oliwa i Agnieszka Pajórek. Usłyszymy także fragmenty słuchowiska "Upadek z trzepaka", mówiącego o tamtych wydarzeniach, które przygotował Sławomir Rogowski.
Także wieczór Święta Niepodległości upłynie nam w historycznym i patriotycznym nastroju. Po godz. 20.00 Anna Stempniak-Juśkiewicz spotka się z Anną Mazurkiewicz – pisarką i dziennikarką, która prowadząc prywatne śledztwo na temat rodzinnych legend dotyczących przodków, a zwłaszcza prababki Marii prześledziła 150 lat historii Polski.

O godz. 21.14 zaprezentujemy reportaż ze święta pułkowego 5 Pułku Ułanów Zasławskich "Szarża pod Zasławiem”, a o 21.37 audycję "Kasztanka" opowiadającą historię ulubionej klaczy Marszałka Piłsudskiego. Świąteczny dzień zakończymy spotkaniem z Janem Lubomirskim-Lanckorońskim , prawnikiem, którego życiową pasją jest nadawanie blasku przedmiotom i inwestycjom, które czas pokrył patyną. Jego praca to codzienna realizacja misji wpisanej w herb jego rodziny: Patriam Versus, czyli Zwróceni ku Ojczyżnie. Dla Narodu. Każdy dzień to edukacja, praca naukowa promująca postawy prospołeczne, humanistyczne i patriotyczne.

Czytaj także

"Mamy Niepodległą": wyślij pocztówkę na 11 listopada

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 17:02
Z inicjatywą słania pocztówek na Dzień Niepodległości wystąpiło Muzeum Józefa Piłsudskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

11 listopada dwa wielkie marsze w Warszawie. Sprawdź trasy

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 11:38
W Dzień Niepodległości przez stolicę przejdzie prezydencki marsz "Razem dla Niepodległej" i organizowany przez narodowców "Marsz Niepodległości". Antyfaszyści manifestację organizują 9 listopada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Służby zapewniają: 11 listopada będzie bezpiecznie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 09:22
11 listopada w Warszawie będzie się dużo działo. Kilka uroczystości z okazji Święta Niepodległości, a także początek Światowego Szczytu Klimatycznego.
rozwiń zwiń