X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

O polskich mitach narodowych

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 07:44
"Beniowski. Fragmenty poematu" to próba zmierzenia się z mechanizmami powstawania mitów narodowych. Do podróży przez fragment polskiej historii zaprasza Jan Warenycia, który przybliża poemat Juliusza Słowackiego.
O polskich mitach narodowych
Foto: W. Kusiński/PR

Fragmenty poematu Juliusza Słowackiego układają się w  pełną dygresji opowieść o początkach niezwykłych przygód Maurycego Kazimierza Zbigniewa Beniowskiego – konfederata, podróżnika i wielkiego patrioty. Słuchowisko poetyckie Jana Warenyci, idąc za myślą Słowackiego, próbuje wyjaśnić mechanizm tworzenia się polskich mitów narodowych.
Patos przeplata się tu z ironią, a niekiedy i drwiną. Napisany w początkach XIX wieku poemat przenosi nas w czasy Konfederacji Barskiej, bezpośrednio poprzedzającej i będącej jedną z głównych przyczyn pierwszego rozbioru Polski. Młody, romantyczny pan Maurycy zostaje wplątany w wir wydarzeń, których znaczenia nie jest w stanie ani w pełni zrozumieć, ani świadomie w nich uczestniczyć. Jego doświadczenie życiowe, wyniesione z prowincjonalnego zaścianka szlacheckiego, ogranicza się do bardzo prostych nakazów religijnych, moralnych i patriotycznych.
Niedokończony poemat J. Słowackiego urywa się w momencie, gdy przed wysłanym z misją narodową bohaterem otwiera się świat w całej swej złożoności i pięknie. Czeka go, podobnie jak rzeczywistego Beniowskiego i Słowackiego, gorzki los emigranta, których jedyną realnie istniejącą ojczyzną staje się język i wielowiekowa kultura narodu.

Autor: Juliusz Słowacki
Adaptator i reżyser: Jan Warenycia
Realizator: Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski
Obsada: Andrzej Ferenc, Olgierd Łukaszewicz, Henryk Talar, Marcin Troński, Grzegorz Damięcki, Monika Kwiatkowska, Anna Apostolakis, Beata Jankowska, Katarzyna Łaska

Na słuchowisko "Beniowski. Fragmenty poematu" zapraszamy w sobotę 23 listopada po godz. 17.00.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Henryk Talar: praca w radiu sensem aktorstwa

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 13:26
- Moje pragnienia artystyczne znajdują miejsce i ujście przed mikrofonem - przyznał radiowej Jedynce aktor Henryk Talar.
rozwiń zwiń