Benefis Anny Retmaniak - mistrzyni radiowych portretów [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 19:00
Wybitna dziennikarka radiowa, reportażystka, pomysłodawczyni i autorka wielu znakomitych cykli radiowych obchodzi jubileusz 60-lecia pracy radiowej.
Anna Retmaniak podczas swojego benefisu
Anna Retmaniak podczas swojego benefisuFoto: Jacek Konceki/Polskie Radio


Benefis odbył się 9 grudnia w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana. Okazją do jego zorganizowania stała się też promocja książki Anny Retmaniak pt. "Portret słowem malowany” .

W benefisie wzięli udział znakomici aktorzy. Na scenie wystąpili Grażyna Barszczewska, Ignacy Gogolewski i Marcin Przybylski. Na widowni zasiedli m.in.: Andrzej Seweryn, Zofia Kucówna, senator Barbara Borys-Damięcka, Anna Seniuk, Dorota Landowska, Mariusz Bonaszewski, Maria Pakulnis, Marek Barbasiewicz i Marta Klubowicz.

Spotkanie poprowadził Andrzej Matul, natomiast laudację na cześć Anny Retmaniak wygłosił Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski. - Anna Retmaniak to postać - należałoby użyć słów największych - znakomita, wybitna, niedościgły wzór polskiego dziennikarstwa radiowego. Tak, to wszystko prawda. Anna Retmaniak jest osobowością i osobistością, człowiekiem radia, bez którego historia naszej instytucji wyglądałaby zupełnie inaczej, byłaby uboższa - powiedział m.in. Andrzej Siezieniewski.

Swoją dziennikarską karierę Anna Retmaniak rozpoczęła od współpracy z redakcją "Muzyki i Aktualności" . Do jej pierwszych zadań należało m.in. pisanie krótkich felietonów satyrycznych i interwencyjnych. Nabierała dziennikarskiego szlifu pod okiem m.in. Stanisława Ciechomskiego, Zbigniewa Byrskiego i Jerzego Medyńskiego. Przez krótki okres współpracowała z redakcją "Warszawskiej Fali", w której zajmowała się głównie tematyką społeczną i wydarzeniami z życia stolicy. W magazynie "Z kraju i ze świata" również podejmowała problematykę społeczną, choć nieobce już jej były sprawy dotyczące życia teatralnego w Polsce. To one z czasem zaczęły dominować w jej audycjach.

Honorowy Wielki Splendor dla Anny Retmaniak >>>
W 1960 r. przeniosła się do Naczelnej Redakcji Literackiej Polskiego Radia, gdzie współpracowała m.in. z Tadeuszem Kubiakiem, Bohdanem Ostromęckim, Ludmiłą Marjańską, Janem Mietkowskim i Jerzym Pytlakowskim (cykl audycji "Wieczory muzyki i myśli"). Wkrótce na antenie pojawiła się jej autorska audycja pt. "Konfrontacje" - dyskusje o literaturze i sztuce prowadzone w środowiskach, których dotyczyły, a w 1968 roku - pierwsza audycja z cyklu "Portret słowem malowany". Koncepcja audycji polegała na prezentacji sylwetek wybitnych aktorów i ludzi teatru, ich życia prywatnego i zawodowego, również w opiniach kolegów i współpracowników.

Portret słowem malowany na moje.polskieradio.pl >>>

Uhonorowana wieloma nagrodami i odznaczeniami m.in. Złotym Mikrofonem (1972). Złotym Krzyżem Zasługi (1984), Nagrodą Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji za twórczość oraz działalność radiową i telewizyjną (1988), Nagrodą im. W. Hulewicza (2005), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2011). Autorka dwóch książek: "Zapomniany smak truskawek" (1994) oraz "Portret słowem malowany" (2013). Wydana niedawno książka jest barwną i wzruszającą opowieścią o jej radiowej drodze, o polskich aktorach, reżyserach i scenografach, o wielkiej i głębokiej miłości do teatru i radia.

- Dla mnie najważniejsze było radio - Anna Retmaniak w reportażu Wojciecha Markiewicza >>>

Do 2012 roku Anna Retmaniak zrealizowała blisko 450 "Portretów" , bohaterami których byli m.in.: Ignacy Gogolewski, Mieczysława Ćwiklińska, Jan Kreczmar, Halina Mikołajska, Aleksander Bardini, Gustaw Holoubek, Zofia Kucówna, Adam Hanuszkiewicz, Andrzej Łapicki, Kazimierz Dejmek, Olgierd Łukaszewicz, Irena Jun, Mariusz Bonaszewski . "W moich portretach nie szukam sensacji i skandalu. Chcę pokazać człowieka, dotrzeć do jego wnętrza. Nie dają one prawdy obiektywnej, ale są zawsze życzliwe dla moich gości" – mówi Laureatka o swojej audycji.
Anna Retmaniak jest również autorką programów na żywo w cyklu "Gdy zgasną światła rampy" – nocnych rozmów z aktorami, reżyserami oraz psychologami, z telefonicznym udziałem słuchaczy.

asz/tj

Zobacz więcej na temat: Anna Retmaniak Polskie Radio

Czytaj także

Anna Retmaniak: nie jestem kolorowym pisemkiem

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 10:13
- Poza pokorą wobec rozmówcy jest jeszcze bardzo ważna rzecz, nie wolno przekraczać granicy intymności w rozmowie - podkreśla dziennikarka Polskiego Radia, autorka cyklu "Portret słowem malowany", zwana "kronikarką polskiego teatru".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Retmaniak: poprzez naiwność potrafiłam otworzyć ludzi

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2013 12:45
- Idę przez życie patrząc na świat i ludzi jak dziecko. To trafia do ludzi - przyznała Anna Retmaniak. Wybitna dziennikarka radiowej Jedynki wydała właśnie książkę "Portret słowem malowany".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Retmaniak laureatką Honorowego Wielkiego Splendora

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 19:00
Splendory 2013 wręczone! Za całokształt dorobku w dziedzinie twórczości radiowej Honorowym Wielkim Splendorem wyróżniono Annę Retmaniak, wybitną dziennikarkę Polskiego Radia.
rozwiń zwiń