X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Benefis Anny Retmaniak - mistrzyni radiowych portretów [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 19:00
Wybitna dziennikarka radiowa, reportażystka, pomysłodawczyni i autorka wielu znakomitych cykli radiowych obchodzi jubileusz 60-lecia pracy radiowej.
Anna Retmaniak podczas swojego benefisu
Anna Retmaniak podczas swojego benefisuFoto: Jacek Konceki/Polskie Radio


Benefis odbył się 9 grudnia w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana. Okazją do jego zorganizowania stała się też promocja książki Anny Retmaniak pt. "Portret słowem malowany” .

W benefisie wzięli udział znakomici aktorzy. Na scenie wystąpili Grażyna Barszczewska, Ignacy Gogolewski i Marcin Przybylski. Na widowni zasiedli m.in.: Andrzej Seweryn, Zofia Kucówna, senator Barbara Borys-Damięcka, Anna Seniuk, Dorota Landowska, Mariusz Bonaszewski, Maria Pakulnis, Marek Barbasiewicz i Marta Klubowicz.

Spotkanie poprowadził Andrzej Matul, natomiast laudację na cześć Anny Retmaniak wygłosił Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski. - Anna Retmaniak to postać - należałoby użyć słów największych - znakomita, wybitna, niedościgły wzór polskiego dziennikarstwa radiowego. Tak, to wszystko prawda. Anna Retmaniak jest osobowością i osobistością, człowiekiem radia, bez którego historia naszej instytucji wyglądałaby zupełnie inaczej, byłaby uboższa - powiedział m.in. Andrzej Siezieniewski.

Swoją dziennikarską karierę Anna Retmaniak rozpoczęła od współpracy z redakcją "Muzyki i Aktualności" . Do jej pierwszych zadań należało m.in. pisanie krótkich felietonów satyrycznych i interwencyjnych. Nabierała dziennikarskiego szlifu pod okiem m.in. Stanisława Ciechomskiego, Zbigniewa Byrskiego i Jerzego Medyńskiego. Przez krótki okres współpracowała z redakcją "Warszawskiej Fali", w której zajmowała się głównie tematyką społeczną i wydarzeniami z życia stolicy. W magazynie "Z kraju i ze świata" również podejmowała problematykę społeczną, choć nieobce już jej były sprawy dotyczące życia teatralnego w Polsce. To one z czasem zaczęły dominować w jej audycjach.

Honorowy Wielki Splendor dla Anny Retmaniak >>>
W 1960 r. przeniosła się do Naczelnej Redakcji Literackiej Polskiego Radia, gdzie współpracowała m.in. z Tadeuszem Kubiakiem, Bohdanem Ostromęckim, Ludmiłą Marjańską, Janem Mietkowskim i Jerzym Pytlakowskim (cykl audycji "Wieczory muzyki i myśli"). Wkrótce na antenie pojawiła się jej autorska audycja pt. "Konfrontacje" - dyskusje o literaturze i sztuce prowadzone w środowiskach, których dotyczyły, a w 1968 roku - pierwsza audycja z cyklu "Portret słowem malowany". Koncepcja audycji polegała na prezentacji sylwetek wybitnych aktorów i ludzi teatru, ich życia prywatnego i zawodowego, również w opiniach kolegów i współpracowników.

Portret słowem malowany na moje.polskieradio.pl >>>

Uhonorowana wieloma nagrodami i odznaczeniami m.in. Złotym Mikrofonem (1972). Złotym Krzyżem Zasługi (1984), Nagrodą Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji za twórczość oraz działalność radiową i telewizyjną (1988), Nagrodą im. W. Hulewicza (2005), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2011). Autorka dwóch książek: "Zapomniany smak truskawek" (1994) oraz "Portret słowem malowany" (2013). Wydana niedawno książka jest barwną i wzruszającą opowieścią o jej radiowej drodze, o polskich aktorach, reżyserach i scenografach, o wielkiej i głębokiej miłości do teatru i radia.

- Dla mnie najważniejsze było radio - Anna Retmaniak w reportażu Wojciecha Markiewicza >>>

Do 2012 roku Anna Retmaniak zrealizowała blisko 450 "Portretów" , bohaterami których byli m.in.: Ignacy Gogolewski, Mieczysława Ćwiklińska, Jan Kreczmar, Halina Mikołajska, Aleksander Bardini, Gustaw Holoubek, Zofia Kucówna, Adam Hanuszkiewicz, Andrzej Łapicki, Kazimierz Dejmek, Olgierd Łukaszewicz, Irena Jun, Mariusz Bonaszewski . "W moich portretach nie szukam sensacji i skandalu. Chcę pokazać człowieka, dotrzeć do jego wnętrza. Nie dają one prawdy obiektywnej, ale są zawsze życzliwe dla moich gości" – mówi Laureatka o swojej audycji.
Anna Retmaniak jest również autorką programów na żywo w cyklu "Gdy zgasną światła rampy" – nocnych rozmów z aktorami, reżyserami oraz psychologami, z telefonicznym udziałem słuchaczy.

asz/tj

Zobacz więcej na temat: Anna Retmaniak Polskie Radio
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Retmaniak: nie jestem kolorowym pisemkiem

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 10:13
- Poza pokorą wobec rozmówcy jest jeszcze bardzo ważna rzecz, nie wolno przekraczać granicy intymności w rozmowie - podkreśla dziennikarka Polskiego Radia, autorka cyklu "Portret słowem malowany", zwana "kronikarką polskiego teatru".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Retmaniak: poprzez naiwność potrafiłam otworzyć ludzi

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2013 12:45
- Idę przez życie patrząc na świat i ludzi jak dziecko. To trafia do ludzi - przyznała Anna Retmaniak. Wybitna dziennikarka radiowej Jedynki wydała właśnie książkę "Portret słowem malowany".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Retmaniak laureatką Honorowego Wielkiego Splendora

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 19:00
Splendory 2013 wręczone! Za całokształt dorobku w dziedzinie twórczości radiowej Honorowym Wielkim Splendorem wyróżniono Annę Retmaniak, wybitną dziennikarkę Polskiego Radia.
rozwiń zwiń