Polityka informacyjna rządu zasłoną dymną?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 21:52
- Jej słabość widać szczególnie wtedy, gdy dana ekipa sprawuje swoje rządy długo. Z taką sytuacją mamy do czynienia obecnie - powiedział w "Debacie dnia" radiowej Jedynki prof. Wawrzyniec Konarski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Audio
  • Prof. Wawrzyniec Konarski i prof. Stanisław Mocek o polityce informacyjnej rządu (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Paweł Graś jest rzecznikiem rządu PO-PSL
Paweł Graś jest rzecznikiem rządu PO-PSLFoto: W.Kusiński/PR

Konarski przypomniał, że obecna koalicja rządząca został odnowiona przed dwoma laty. - Mam wrażenie, że jest zbyt zadufana, a przejawia się to w schematyzmie - powiedział Konarski. Jego zdaniem schematyzm polityki informacyjnej rządu PO-PSL wyraża się poprzez zaniedbanie. - Grzech zaniedbania wykazuje minister Paweł Graś, który w dużym stopniu stara się ukryć niektóre kwestie. Robiąc to nieudolnie bardziej irytuje tych, którzy są odbiorcami przekazu - powiedział Konarski.

Prof. Stanisław Mocek z Collegium Civitas zwrócił natomiast uwagę na przeciwną sytuację, gdy przekazywany jest nadmiar wyselekcjonowanych informacji. - Przeradza się to w propagandę sukcesu. Staje się natarczywe - powiedział Mocek. Również jego zdaniem istnieje zależność między długością rządzenia i kryzysem politykiem informacyjnej. - Podobna sytuacja była pod koniec rządów AWS i SLD - przypomniał Macek.

Są jednak rzecznicy rządów, których pamiętamy. Czy pamiętamy ich dlatego, że byli wybitnymi osobowościami? Czy może działali w historycznych momentach jak np. Małgorzata Niezabitowska? Czy rzecznik rządy powinien być osobowością medialną?

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty, którą prowadziła Zuzanna Dąbrowska.

tj

Czytaj także

Małgorzata Niezabitowska: premier Mazowiecki dał mi całkowitą swobodę działania

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 12:32
- Politycy nie chcieli wtedy chodzić do mediów. Tadeusz Mazowiecki też odmawiał. "Pani Małgosiu, ja mam tyle zajęć, pani to lepiej zrobi" - wspominała w radiowej Jedynce Tadeusza Mazowieckiego rzecznik jego rządu, Małgorzata Niezabitowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Graś: nie ma innego kraju, który tak jak Polska angażuje się w sprawy Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 11:14
Niedzielna rozmowa premiera Donalda Tuska, części ministrów, szefów służb i ekspertów o sytuacji na Ukrainie była długa i zakończyła się późną nocą - poinformował rzecznik rządu Paweł Graś. Premier chciał zebrać maksymalnie dużo informacji, aktualnej wiedzy - wyjaśnił.
rozwiń zwiń