Beata Tyszkiewicz czyta losy Toli Mankiewiczówny

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 07:00
Tola Mankiewiczówna była jedną z najpopularniejszych aktorek i piosenkarek dwudziestolecia międzywojennego. Autentyczną gwiazdą II Rzeczpospolitej. To ona wyśpiewała takie hity jak "Odrobinę szczęścia w miłości" czy "Powróćmy jak za dawnych lat".
Audio
 • "Tola Mankiewiczówna. Jak za dawnych lat" - odcinek 1.
 • "Tola Mankiewiczówna. Jak za dawnych lat" - odcinek 2.
 • "Tola Mankiewiczówna. Jak za dawnych lat" - odcinek 3.
 • "Tola Mankiewiczówna. Jak za dawnych lat" - odcinek 4.
 • "Tola Mankiewiczówna. Jak za dawnych lat" - odcinek 5.
 • "Tola Mankiewiczówna. Jak za dawnych lat" - odcinek 6.
 • "Tola Mankiewiczówna. Jak za dawnych lat" - odcinek 7.
 • "Tola Mankiewiczówna. Jak za dawnych lat" - odcinek 8.
 • "Tola Mankiewiczówna. Jak za dawnych lat" - odcinek 9.
 • "Tola Mankiewiczówna. Jak za dawnych lat" - odcinek 10.
 • "Tola Mankiewiczówna. Jak za dawnych lat" - odcinek 11.
 • "Tola Mankiewiczówna. Jak za dawnych lat" - odcinek 12.
Beata Tyszkiewicz
Beata TyszkiewiczFoto: PAP/TVP/Ireneusz Sobieszczuk

Choć jej artystyczny rodowód sięga opery, to jednak rewia, kabaret, musical, piosenka, radio i przede wszystkim film stały się jej pasją i sensem życia. Tola Mankiewiczówna "rozkręcała" polski show-biznes. Wchodziła do tego świata świetnie przygotowana, znakomicie wykształcona. Nie czekała na swojego odkrywcę. W tym nowym, rodzącym się szaleństwie, zwanym kulturą masową, była artystką w pełni ukształtowaną, świadomą swojej pozycji i roli, jaką miała odegrać. W okresie międzywojennym tak naprawdę odnajdujemy wszystko to, czym żyje dzisiejszy świat rozrywki. I może właśnie tym trzeba tłumaczyć jej nieobecność – na miarę talentu i dorobku – na powojennej polskiej scenie i w filmie.

W tonacji kina >>> Słuchaj na moje.polskieradio.pl

Dla polskich filmów muzycznych okres międzywojnia był znakomity. Ryszard Wolański opisywał już ten czas w książce o Henryku Warsie z pozycji kompozytora, czy Eugeniusza Bodo z pozycji aktora i gwiazdora. - Teraz okres ten będzie widziany oczami aktorki, ale też piosenkarki operowej i operetkowej, o czym wielu nie pamięta - mówił zapowiadając w Jedynce książkę o Mankiewiczównie .

Dziennikarz muzyczny opisał zarówno największe sukcesy, jak i powojenne losy Toli Mankiewiczówny.

W pełni wolnej Polski nie doczekała. Ludowa ojczyzna nie umiała, może nie chciała, a może po prostu nie była przygotowana do tego, aby dla gwiazdy tego formatu stworzyć odpowiednią oprawę i repertuar godne jej statusu i talentu.

Beata Tyszkiewicz: nie jestem bardzo rozrywkowa >>>

Zapraszamy do wysłuchania wybranych fragmentów książki "Tola Mankiewiczówna. Jak za dawnych lat". Czyta Beata Tyszkiewicz.

Ryszard Wolański – dziennikarz muzyczny, absolwent warszawskiej PWSM, przez wiele lat związany z polskim radiem i telewizją. Autor licznych reportaży i relacji z najważniejszych imprez i festiwali muzycznych. Pomysłodawca i autor edycji radiowej, cyklu telewizyjnego, pierwszego w kraju wydawnictwa multimedialnego oraz książki pod wspólnym tytułem Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej. Autor książek o tematyce muzycznej, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, STOART-u i ZAiKS-u, laureat licznych nagród za całokształt działań na rzecz popularyzacji polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej, m.in. nagrody TVP, ZAiKS-u, Gloria Artis oraz Klio 2010 za Już nie zapomnisz mnie. Opowieść o Henryku Warsie oraz nagrody TVP, Polskiego Radia i Instytutu Pamięci Narodowej w postaci tytułu historycznej książki roku 2012 dla opublikowanej przez REBIS biografii Eugeniusz Bodo "Już taki jestem zimny drań".

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Życie przed wojną i miłość w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2013 18:23
- Na łamach tej książki zostaną przedstawione historie, w których ślub był w trakcie Powstania Warszawskiego i śmierć też. Ale również historie, które zakończyły się zupełnie inaczej, szczęśliwie: oboje przeżyli a miłość przetrwała - mówi w Jedynce historyk Sławomir Koper.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tango - najpopularniejszy taniec przedwojennej Polski

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 14:29
- Tango było modne we wszystkich sferach. Nikomu nie uwłaczało, by je zatańczyć. Ani panu inżynierowi, ani panu doktorowi. W Warszawie nie było praktycznie domu, gdzie tanga by nie tańczono i nie słuchano - mówił w Jedynce Tomasz Lerski, dziennikarz, historyk i varsavianista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tola Mankiewiczówna. Powróćmy jak za dawnych lat

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 20:54
- Przywróciłem Toli Mankiewiczównej żywot śpiewaczki operowej, bo nikt o tym do tej pory nie pisał - powiedział w radiowej Jedynce Ryszard Wolański, autor książki "Tola Mankiewiczówna. Jak za dawnych lat".
rozwiń zwiń