Romans, o którym mówiła cała Europa

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 07:54
"Zabić arcyksięcia" to historia tragicznie zakończonego romansu i brutalnego zabójstwa, które przesądziło o rozpoczęciu jednego z największych konfliktów zbrojnych w dziejach świata.
Zofia von Hohenberg i jej mąż arcyksiążę Franciszek Ferdynand Habsburg
Zofia von Hohenberg i jej mąż arcyksiążę Franciszek Ferdynand HabsburgFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

W setną rocznicę wybuchu I wojny światowej Greg King i Sue Woolmans odkrywają nowe fakty związane z Franciszkiem Ferdynandem Habsburgiem i Zofią Chotek. Pisząc książkę "Zabić arcyksięcia" korzystali z niepublikowanych dotąd listów i trudno dostępnych materiałów historycznych.

/

Zakochali się w sobie na wystawnym balu maskowym, który odbył się w wiedeńskim pałacu w 1894 roku. Arcyksiążę, bratanek panującego cesarza Austrii i piękna dziewczyna ze zubożałej czeskiej rodziny arystokratycznej. Ich miłość nie mogła zyskać akceptacji cesarskiego dworu, ale para odważnie zdecydowała się walczyć z konwenansami.

Lektury Jedynki - tu usłyszysz więcej >>>

Książka "Zabić arcyksięcia" odsłania kulisy jednego z najgłośniejszych romansów Europy przełomu wieków. Fascynująca opowieść o zakazanej miłości zmienia się z czasem w trzymający w napięciu thriller... Atmosfera w Europie zaczyna gęstnieć, ma miejsce seria politycznych zamachów, a groźba wojny staje się coraz bardziej realna. Zakochani nie przypuszczają, jakie niebezpieczeństwo im grozi, gdy latem 1914 roku wybierają się w podróż do Sarajewa...

(asz)

Czytaj także

"Nie zapomnij mnie". Gdy Alzheimer upośledza i uzdrawia

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 11:20
David Sieveking, znany filmowiec w unikalny sposób, nie bojąc się groteski i humoru, portretuje tym razem swoją matkę. W książce "Nie zapomnij mnie" pokazuje, jak kobieta, która zapada na chorobę Alzheimera, powoli zapomina o świecie, w którym żyje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najnowsza powieść autora "Oskara i pani Róży"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 12:40
"Małżeństwo we troje" to najnowsza książka Erica-Emmanuela Schmitta, najchętniej czytanego w Polsce francuskiego pisarza. Wybrane fragmenty powieści czytał w Jedynce Mariusz Benoit.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Perchuć w gabinecie psychoanalityka

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 05:11
Książka "Życie wysłuchane” Stephena Grosza opowiada historie o naszym codziennym życiu. O ludziach, których darzymy miłością, o kłamstwach, którymi się posługujemy, o zmianach, które przechodzimy i o smutku. Pokazują, jak się gubimy. I że w końcu możemy się odnaleźć. Wybrane fragmenty czytał w "Lekturach Jedynki" Marcin Perchuć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Seweryn w czasach apartheidu

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 12:11
Poruszająca powieść o niezwykłej przyjaźni dwóch kobiet pozornie stojących po przeciwnych stronach barykady w czasach apartheidu w RPA. Wybrane fragmenty powieści Barbary Mutch "Kolor jej serca" czytała Maria Seweryn.
rozwiń zwiń