Książka Jana Karskiego na antenie radiowej Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 07:58
"Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" autorstwa Jana Karskiego - wybitnego Polaka, dyplomaty, emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, człowieka, dzięki któremu świat dowiedział się o Holokauście - czytał Andrzej Ferenc.
Audio
  • "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" - fragment 1.
  • "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" - fragment 2.
  • "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" - fragment 3.
  • "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" - fragment 4.
  • "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" - fragment 5.
  • "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" - fragment 6.
  • "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" - fragment 7.
  • "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" - fragment 8.
  • "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" - fragment 9.
  • "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" - fragment 10.
Fragment okładki Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty
Fragment okładki "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty"Foto: materiały promocyjne/Wydawnictwo Poznańskie

Dlaczego wielkie mocarstwa torpedowały starania Polaków do stworzenia koalicji państw Europy Środkowej i Wschodniej? Dlaczego ponieśliśmy klęskę, będąc w zwycięskim obozie koalicji antyhitlerowskiej? Co wpłynęło na ukształtowanie powojennej Polski?

/

Jan Karski (wł. Jan Kozielewski) opracował dzieje polityki wielkich mocarstw wobec Polski w okresie od I wojny światowej do układu jałtańskiego. Spoglądał na ich działania przez pryzmat strategicznych interesów i skutków, jakie miały dla naszego kraju. Burzył obecny w wielu umysłach "romantyczny" mit o doniosłości znaczenia Polski w Europie, ujawniając wiele nieznanych faktów politycznych z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. W swojej książce szukał odpowiedzi na pytania, które dręczą Polaków do dzisiaj.

"To, że wojna rozpoczęła się od niemiecko-sowieckiego paktu przeciwko Polsce, a nie od niemiecko-polskiego paktu przeciwko Związkowi Sowieckiemu, było kwestią wyboru Polski. Do wojny doszłoby tak czy inaczej, ale byłaby to inna wojna. W tym sensie Polska wpłynęła na bieg dziejów świata." ( ze wstępu Timothy’ego Snydera )

Fragmenty pracy Jana Karskiego, która ukazała się pod patronatem radiowej Jedynki, prezentowaliśmy na naszej antenie w "Lekturach Jedynki" . Zapraszamy do słuchania.

 

Zgodnie z uchwałą sejmową rok 2014 obchodzony jest w Polsce jako Rok Jana Karskiego . Jan Karski był człowiekiem ofiarnym, odważnym i prawdomównym. Jego książka "Wielkie mocarstwa wobec Polski. Od Wersalu do Jałty" jest czymś więcej niż monografią naukową. Stanowi wzór intelektualnej uczciwości w badaniach historycznych. Jest jedną z najważniejszych pozycji odnoszących się do rozstrzygnięć dwóch wojen światowych, tak ważnych dla bytu naszego kraju – a będącą już klasyką gatunku.

Historyk: książka Jana Karskiego to gotowy scenariusz na film >>>

Jan Karski to nie tylko bohater, dzięki któremu Zachód poznał prawdę o Holokauście. To także wybitny historyk, czego książka "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945" jest najlepszym dowodem. Oparta na znakomitych źródłach i wzbogacona kompetentnym komentarzem pokazuje geopolityczne uwikłanie Polski w ubiegłym wieku. Cieszę się, że w Roku Jana Karskiego pozycja ta ponownie ukazuje się w Polsce. Cieszę się także, że po wejściu do NATO i Unii Europejskiej geopolityka nie jest już polskim przekleństwem, ale szansą. ( Radosław Sikorski Minister Spraw Zagranicznych RP )

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl >>>

Jan Karski był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, który przekazał aliantom i osobiście prezydentowi Rooseveltowi pierwsze naoczne świadectwo o zagładzie Żydów na okupowanych ziemiach polskich. Jako profesor Szkoły Służby Zagranicznej Uniwersytetu Georgetown przez wiele lat badał archiwa, które stały się podstawą tej prawdziwie niezwykłej książki. Daje ona nie tylko wgląd w kulisy polskiej dyplomacji i historię stosunków Polski i wielkich mocarstw, ale jest również znakomicie napisana, wzbogacona pouczającymi anegdotami i nowymi materiałami z wcześniej niedostępnych archiwów. (Prof. Zbigniew Brzeziński)

Zobacz serwis specjalny II wojna światowa >>>

(mat. prasowe/asz)

Czytaj także

Człowiek, który próbował powstrzymać Holokaust: Jan Karski

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 04:42
- Żydzi na całym świecie chodzą z otwarta raną i oni nie chcą, by ta rana się zagoiła. Ta rana to wspomnienie Holokaustu i w tej sprawie ja jestem z nimi, bo ludzkość nie powinna o tym zapomnieć - mówił przed laty w wywiadzie udzielonym BBC Jan Karski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok Karskiego. Muzyka i komiks na inaugurację w USA

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 11:39
Z okazji rozpoczęcia Roku Jana Karskiego Amerykanie mogli posłuchać koncertów muzyki klasycznej oraz obejrzeć wystawę poświęconą polskiemu bohaterowi II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od dyplomaty do bohaterskiego kuriera. Jan Karski

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 06:22
Jan Karski znów na półkach księgarskich. Wznowiona została jego akademicka praca "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka Jana Karskiego to gotowy scenariusz na film

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 12:01
Jak podkreśla gość radiowej Jedynki prof. Andrzej Żbikowski, Jan Karski w swoim życiu spotkał się z wieloma ważnymi politykami i był powiernikiem tajemnic. Do tego doskonale znał zasady, jakie obowiązują w polityce.
rozwiń zwiń