"Laura" - Finlandia też ma swoje Twin Peaks

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 10:00
Zaginiona dziewczyna, mroczna tajemnica sprzed lat i zmowa milczenia mieszkańców miasteczka Palokaski. Tutaj każdy chce coś ukryć, każdy może być mordercą. Fragmentów pierwszej części trylogii "Miasteczko Palokaski" słuchajcie na antenie Jedynki.
Audio
Laura - Finlandia też ma swoje Twin Peaks
Foto: East News/Glow Images

Mia dobiega czterdziestki. Do niedawna pracowała w policji jako ekspertka od internetu, ale postanowiła zmienić swoje życie - wraca do dawnego liceum i zostaje szkolnym psychologiem. Początek roku szkolnego nie jest jednak taki, jaki sobie wymarzyła. Cała szkoła przeżywa nagłe zaginięcie Laury Anderson. Dla Mii to więcej niż wstrząs. Przed wielu laty bez żadnego śladu zaginęła jej siostra Venla.

/

Bardzo szybko okazuje się, że w Palokaski nic nie jest takie, jakie się wydaje. Rodzice Laury próbują szukać swej córki za pomocą internetu i otwierają prawdziwą Puszkę Pandory. Seks ze starszymi mężczyznami, handel organami, narkotyki… czy to możliwe, aby Laura, dziewczyna o twarzy anioła, była w to wszystko zamieszana? Czy oddzielone w czasie przypadki zniknięcia nastolatek coś łączy?
W miasteczku wybucha prawdziwa psychoza. Policja drepcze w miejscu, lokalne media szaleją. Mia wiedziona instynktem postanawia rozwikłać zagadkę. Napotyka jednak niesłychany opór ze strony lokalnej społeczności. Wydaje się, że nawet jej brat Nikke, który również pracuje w szkole jako psycholog, nie mówi jej całej prawdy.

"Laura" - książka, którą Jedynka objęła swoim patronatem - to pierwszy tom znakomitej trylogii kryminalnej "Miasteczko Palokaski", która podbiła serca czytelników najpierw w Finlandii, a potem w całej Skandynawii. Prawa do serii kupiło kilkanaście prestiżowych wydawnictw z całego świata. Klimat cyklu można porównać jedynie z najlepszymi kryminałami i serialami, takimi jak "Top of the lake", "The Killing" i oczywiście "Miasteczko Twin Peaks".

Kolejne fragmenty "Laury" prezentować będziemy w dniach 30 czerwca - 4 lipca w "Lekturach przed północą" o godz. 23.50. Czyta Monika Pikuła.

Kolejne tomy "Noora" i "Venla" ukażą się niebawem w Wydawnictwie Literackim.

(mat. promocyjne/asz)

Czytaj także

Książka Jana Karskiego na antenie radiowej Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 07:58
"Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" autorstwa Jana Karskiego - wybitnego Polaka, dyplomaty, emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, człowieka, dzięki któremu świat dowiedział się o Holokauście - czytał Andrzej Ferenc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Hycnar w wyprawie na koniec świata

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 14:00
W "Czterech porach roku" Marcin Hycnar czytał fragmenty książki Tomasza Michniewicza, dziennikarza-podróżnika, znanego m. in. z audycji radiowej Jedynki pt. "Reszta świata". Książka nosi tytuł "Swoją drogą".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Leon Wiśniewski i miłość w hotelu "Grand"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 13:43
Nową powieść autora "S@motność w sieci" i "Na fejsie z moim synem" czytał w "Lekturach Jedynki" Piotr Grabowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaginiona dziewczyna i detektyw na dnie piekła

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 10:30
"Wykolejony" duńskiego pisarza Michaela Katza Krefelda rozpoczął Jedynkowy cykl "Lato z kryminałem". Fragmenty książki na naszej antenie czytał Andrzej Mastalerz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Bonda: słucham, podpatruję, jestem wampirem

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 15:32
- Wszystkie moje książki są dokładnie udokumentowane, wszędzie jeżdżę, wszystko sprawdzam. Nie cierpię, kiedy pisarz posiłkuje się "wujkiem Googlem", bo to jest prawda z drugiej ręki - opowiada autorka kryminałów, która była gościem magazynu "Moje książki". W radiowej Jedynce opowiedziała jak dużą dawkę "kryminalnej wiedzy" zdobyła w pracy... dziennikarza.
rozwiń zwiń