George Sand i Chopin. Rozpad związku

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 08:00
Powieść z kluczem - "Lucrecja Floriani" - powstała w roku 1846. Jednym z jej głównych wątków jest rozpad miłości między dwojgiem głównych bohaterów, żywo przypominających samą George Sand i Fryderyka Chopina.
Audio
Fryderyk Chopin mieszkał w Warszawie w latach 1810-1830
Fryderyk Chopin mieszkał w Warszawie w latach 1810-1830Foto: Louis-Auguste Bisson/Wikipedia/domena publiczna

Powieść - czytana przez autorkę w obecności Chopina w Nohant - wprawiała w zakłopotanie wspólnych przyjaciół, w szczególności wybitnego malarza Eugène'a Delacroix, chociaż sam Chopin dość ostentacyjnie chwalił jej walory literackie. Utwór był uznawany za jedną z przyczyn ostatecznego rozpadu związku najsłynniejszej dziewiętnastowiecznej pary, co miało miejsce rok po powstaniu dzieła. Co szczególnie ciekawe, tekst nigdy nie został przełożony na język polski, mimo, iż jest jednym z bardziej interesujących, bo bezpośrednich, a zarazem ujętych w artystyczną formę, przekazów dotyczących polskiego kompozytora.

/

Fryderyk Chopin w Radiach Wolności >>>

Obecnie wydany przekład został wzbogacony oryginalnymi ilustracjami syna George Sand - Maurice'a Sanda, które ukazały się w drugim wydaniu "Lucrecji Floriani" w roku 1853. Na ilustracjach tych książę Karol de Rosewald - bohater powieści - ma dość wyraźne rysy Fryderyka Chopina, co potwierdza tezę o autobiograficznym tle fabuły.

Zapraszamy do słuchania fragmentów powieści, która ukazała się pod patronatem radiowej Jedynki. Czyta Danuta Stenka.
***

"Lucrecja Floriani" - George Sand, wyd.: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, posłowie: prof. Mieczysław Tomaszewski, przekład z francuskiego: Zofia Jędrzejowska-Waszczuk, pod redakcją Joanny Strzeleckiej.

Danuta
Danuta Stenka czyta powieść George Sand "Lucrecja Floriani". Fot. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

(mat. promocyjne/asz/ag)

Czytaj także

Jerzy Waldorff: "dla komunistycznej władzy byłem klasowym wrogiem ludu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 05:41
- Po polsku mówiłem o wiele lepiej niż cały rząd wraz z prezydentem Bierutem na czele - opowiadał Jerzy Waldorff, wspominając swe powojenne losy na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łazienki bez Chopina? Niemcy nie mieli problemu z wysadzeniem pomnika

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 05:55
W kwietniu 1940 roku gubernator Warszawy Hans Frank opublikował odezwę wzywającą do zbiórki metali na potrzeby zbrojeniowe armii niemieckiej. Jako pierwszy na złom trafił pomnik Chopina w Łazienkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowy Instytut F. Chopina przygotowuje niezwykłą multimedialną aplikację

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 15:00
- To potężny projekt multimedialny, w który wpasowane mają zostać elementy muzyczne, zdjęcia i teksty. Nie jest to proste, ale jesteśmy już bliscy finału. W tym roku aplikacja na pewno pojawi się w wersji polskiej - mówił w Jedynce Wojciech Marchwica, dyr. ds. finansowych NIFC.
rozwiń zwiń