Poświatowska w rytmie miłości i śmierci

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 04:30
Poruszająca opowieść o krótkim, lecz intensywnym życiu jednej z najpopularniejszych polskich poetek (…). Autorka książki odsłania jej nieznaną twarz, daleką od sentymentalnego wizerunku, z którym jest kojarzona
Joanna Szczepkowska
Joanna SzczepkowskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Halina Poświatowska pisze wiersze z potrzeby serca. Serca słabego i zdradliwego. Każde jego uderzenie od wczesnego dzieciństwa przypomina o śmierci. Przy każdym szybszym kroku pozbawia ją oddechu, powołuje dławienie w krtani i kłucie w płucach. Nie pozwala bawić się z rówieśnikami, swobodnie spacerować ani tańczyć. Uniemożliwia studiowanie, bo pragnienia i ambicje muszą przegrać z wysokimi schodami. Serca, które mimo swoich ograniczeń, a może właśnie z ich powodu, każe jej gnać przez życie bez opamiętania.

/

Halina Poświatowska - uparta w walce ze śmiercią i o miłość >>
Biografia Haliny Poświatowskiej, która ukazała się pod patronatem radiowej Jedynki, to poruszająca opowieść o krótkim, lecz intensywnym życiu jednej z najpopularniejszych polskich poetek. Zadebiutowała w wieku 21 lat. W tym samym roku została wdową po szczęśliwym, choć krótkim małżeństwie. Uratowała ją operacja serca, przeprowadzona w Ameryce dzięki hojności tamtejszej Polonii. Nie na długo. Zmarła w wieku zaledwie 32 lat.
Przede wszystkim jednak książka Kaliny Błażejowskiej mówi o odwadze i pragnieniu życia, o sprzeciwie wobec nieuniknionego, o potrzebie zmysłowego potwierdzania swojego istnienia, wśród światła, kolorów i zapachów. To historia niezależnej kobiety, która próbuje okpić los i uciec od przeznaczenia, ratunku szuka w miłości i poezji, od samego początku naznaczonych śmiercią. Kobiety, która do samego końca nie pozwala, by ktokolwiek decydował o jej życiu za nią.

 

Fragmenty powieści "Uparte serce" w "Lekturach przed północą" czytała Joanna Szczepkowska.

***

Kalina Błażejowska, "Uparte serce. Biografia Poświatowskiej" Wyd. ZNAK.

(asz/ag)

Czytaj także

Janusz Radek: zafascynowany Poświatowską improwizuje w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 22:09
- Nie chodzi o to, by podejść do mikrofonu i wydrzeć się z całej siły tylko dlatego, że chcemy opowiedzieć o czymś bardzo ważnym. Ból niekoniecznie musi być przekazany poprzez to, że się krzyczy - powiedział Janusz Radek w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literaci bez kagańca cenzury. 25 lat wolności dla ludzi pióra

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 14:35
Poezja, która przestała być sprawą narodową, żywo komentowaną i literatura bez kagańca cenzury - to największe zmiany po 1989 roku, na które zwracają uwagę poeci i literaci. Jak w ciągu ostatnich 25 lat zmieniła się literatura i poezja?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Halina Poświatowska - uparta w walce ze śmiercią i o miłość

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 17:16
Piękna i zjawiskowa potrafiła być też bardzo oschła i złośliwa. Ze względu na chorobę nie uczestniczyła w pełni w życiu literackim Polski, ale mimo to skupiała wokół siebie postaci ważne dla polskiej literatury.
rozwiń zwiń