Mariusz Bonaszewski w świecie Orwella

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 14:09
"Gandhi w brzuchu wieloryba" to zbiór najbardziej znanych esejów, szkiców, reportaży wcieleniowych, recenzji i felietonów George’a Orwella - jednego z najbardziej przenikliwych myślicieli politycznych i wizjonerów XX wieku, pisarza, dziennikarza i polemisty. W "Lekturach przed północą" książkę czytał Mariusz Bonaszewski.
Audio
Mariusz Bonaszewski w studiu S-7 Teatru Polskiego Radia
Mariusz Bonaszewski w studiu S-7 Teatru Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio S.A.

mat.
mat. promocyjne/Fronda PL

W wydanym niedawno zbiorze znalazły się m.in. eseje: "W brzuchu wieloryba" o kapitulacji intelektualistów w obliczu dwóch głównych XX-wiecznych systemów totalitarnych, "Raffles i panna Blandish", w którym George Orwell pierwszy dostrzega i opisuje zjawisko brutalizacji kultury europejskiej pod wpływem amerykańskiej ideologii siły, występku i przemocy oraz "W obronie P.G. Wodehouse’a", gdzie autor porusza problem zdrady i kolaboracji z wrogiem podczas wojny.

W książce "Gandhi w brzuchu wieloryba" znalazła się również słynna i po dziś dzień kontrowersyjna Lista Orwella, zawierająca nazwiska potencjalnych agentów Stalina działających skrycie w powojennej Anglii oraz wspomagających ZSRR lewicowych poputczików.

Całość uzupełnia 21 innych szkiców, esejów, reportaży wcieleniowych, recenzji i felietonów George’a Orwella.

Wybrane fragmenty dzieła można było słuchać w Jedynkowych "Lekturach przed północą" od 15 do 19 września o godz. 23.53. Czytał Mariusz Bonaszewski.

mat. promocyjne/Fronda PL/pg/ag

Czytaj także

Orwell. Nie wierzył w siebie. Pisał porażające rzeczy o Birmie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 14:30
Pisał też o Stalinie i Czerwonym Kapturku - w nowo wydanej w Polsce książce pojawiły się nieznane teksty i mało znana twarz pisarza: był przyjacielem Polaków i żołnierzem straumatyzowanym wojną w Birmie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

George Orwell - antykomunistyczny socjalista

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 06:44
Najbardziej fascynujące, przewijające się we wszystkich jego biografiach, jest pytanie o książkę "Rok 1984". Skąd on to wszystko wiedział? Jak to przewidział?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rok 1984" - orwellowska przepowiednia

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 05:40
Główny bohater powieści George'a Orwella był pod pełną kontrolą Wielkiego Brata. Ostatecznie pogodził się z tym i przestał postrzegać to jako problem. Czyżby wizja świata z "Roku 1984" realizowała się dziś wokół nas?
rozwiń zwiń