Marzena Trybała w świecie intryg i namiętności

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 11:25
Jej olśniewająca uroda była przyczyną wojny, a jej odwaga podbiła serce króla. "Oblubienica z Azincourt" Joanna Hickson to porywająca historia księżniczki wciągniętej w intrygi na dworze królewskim w XV-wiecznej Francji. W "Lekturach przed północą" książkę czytała Marzena Trybała.
Audio
Marzena Trybała
Marzena TrybałaFoto: Wojciech Kusiński/PR

fot.
fot. Wydawnictwo Literackie

Życie Mette odmienia się raz na zawsze, gdy odkrywa w sobie matczyną miłość do małej Katarzyny Walezy. Przez pięć lat opiekuje się wiernie charakterną dziewczynką, która nawet nie ma okazji poznać swoich prawdziwych rodziców, gdy wybucha piekło: bezwzględny książę Burgundii próbuje wydrzeć królowej Izabelli prawo do regencji, a Katarzyna zostaje wysłana na blisko dziesięć lat do zakonu. Powraca do Paryża jako młoda, niedoświadczona, ale nie naiwna dziewczyna, gdzie zastaje swoją ukochaną Mette.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Na tle burzliwych wydarzeń Wojny Stuletniej i walki między różnymi siłami o władzę we Francji - Henrykiem V, delfinem Francji, książętami Orleanu i Burgundii - rozgrywa się dramat kobiet uwikłanych w brutalny świat mężczyzn. Katarzyna dorasta w cieniu tragicznej bitwy pod Azincourt, potencjalnego małżeństwa z królem Anglii, znęcającego się nad nią księcia Burgundii, zmiennej jak chorągiewka matki, schizofrenicznego ojca oraz manipulowanych przez innych braci.

Wszystko to opisywane jest z perspektywy zwykłej kobiety, niezmiennie kochającej, zdroworozsądkowej i sprytnej niańki, która zrobi wszystko, by zapewnić szczęście swojej wychowanki.

Wybranych fragmentów dzieła będzie można było słuchać  w Jedynkowych "Lekturach przed północą" od 22 do 26 września o godz. 23.53. Czytała Marzena Trybała.

mat. promocyjne, Wydawnictwo Literackie, tj, pj

Zobacz więcej na temat: Francja KSIĄŻKA literatura

Czytaj także

Chyra, Młynarska, Nojszewska - we Francji zakochani

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2014 12:55
Paulina Młynarska i Andrzej Chyra występują w Jedynce w podwójnej roli - czytają w fragmenty książki "Klucz francuski", na której kartach także występują.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między książką a rzeczywistością

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 01:00
Powieść Marian Izaguirre pt. "Tamte cudowne lata" to hołd złożony lekturze, ale również opowieść o dwóch kobietach, które wiedzą o życiu zbyt dużo, by móc o tym mówić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Stuhr i światowa premiera nowych przygód Herkulesa Poirota

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 22:00
Prawie 40 lat po premierze ostatnich przygód Poirota nową powieść z udziałem słynnego detektywa napisała autorka, wybrana przez spadkobierców Agathy Christie. "Inicjały zbrodni" Sophie Hannah czytał w radiowej Jedynce Jerzy Stuhr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Bonaszewski w świecie Orwella

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 14:09
"Gandhi w brzuchu wieloryba" to zbiór najbardziej znanych esejów, szkiców, reportaży wcieleniowych, recenzji i felietonów George’a Orwella - jednego z najbardziej przenikliwych myślicieli politycznych i wizjonerów XX wieku, pisarza, dziennikarza i polemisty. W "Lekturach przed północą" książkę czytał Mariusz Bonaszewski.
rozwiń zwiń