Łukasz Simlat i kamienica, która połączyła dwa światy

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 10:52
"Dom tęsknot" to napisana z rozmachem powieść, w której granice między magią, a rzeczywistością nie są z góry określone. To rodzaj nietypowej sagi, w której życie prawdziwych osób jest kontynuacją życia fikcyjnych postaci literackich.
Audio
Łukasz Simlat czyta na antenie Jedynki powieść Piotra Adamczyka Dom tęsknot
Łukasz Simlat czyta na antenie Jedynki powieść Piotra Adamczyka "Dom tęsknot"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Akcja powieści Piotra Adamczyka dzieje się we Wrocławiu, osadzona jest w poniemieckiej kamienicy, zamieszkanej przed wojną przez krewnych Gustava Freytaga, jednego z najsłynniejszych pisarzy niemieckich.

Właśnie ich życiu ciąg dalszy piszą nowi lokatorzy, polscy osadnicy, wkraczający w obcą sobie narodowo oraz kulturowo przestrzeń. Zamieszkują w nie swoich domach, śpią w cudzych łóżkach, z czasem traktując je jak własne, chociaż niekiedy budzą ich koszmary śnione przez poprzednich, niemieckich lokatorów.

/

Posłuchaj: rozmowa z autorem "Domu tęsknot" >>>

Przed wojną głównym lokatorem kamienicy był wysoki rangą oficer SS, związany z owianym tajemnicą stowarzyszeniem Ahnenerbe, do dziś budzącym kontrowersje historyków. Z rozkazu Himmlera zajmował się m.in. grabieżą dzieł sztuki oraz poszukiwaniem artefaktów archeologicznych tak nieoczywistych jak kielich Graala czy Włócznia Przeznaczenia. Na trop ukrytych przez oficera wskazówek wpadają powojenni lokatorzy domu i rozpoczynają poszukiwania.
Tłem dla powieści są powojenne losy Wrocławia, nie bez powodu określanego przez historyka Normana Daviesa mikrokosmosem Środkowej Europy. Do dziś mieszają się tu wpływy wielu kultur i narodów, nie zawsze w zgodzie.

Kultura w Radiowej Jedynce >>

Powieść, która ukazała się pod patronatem Radiowej Jedynki, obfituje głównie w wątki obyczajowe, ale zawiera również elementy sensacyjne oraz kryminalne. Silnie zaznaczony jest także wątek erotyczny i miłosny. Uwagę zwraca świetny język, lekkość pióra i niezwykłe poczucie humoru autora, a także ciepły i dojrzały ton jego prozy, porównywalnej do pisarstwa Pawła Huellego i Brunona Schulza.

Fragmentów powieści "Dom tęsknot" można słuchać w "Lekturach Jedynki" od poniedziałku do piątku (do 14 listopada włącznie) o godz. 10.35. Czyta Łukasz Simlat.

(Wyd. Agora/asz, pg)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Stuhr i światowa premiera nowych przygód Herkulesa Poirota

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 22:00
Prawie 40 lat po premierze ostatnich przygód Poirota nową powieść z udziałem słynnego detektywa napisała autorka, wybrana przez spadkobierców Agathy Christie. "Inicjały zbrodni" Sophie Hannah czytał w radiowej Jedynce Jerzy Stuhr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbieżność nazwisk i niezwykła kamienica. "Dom tęsknot" Piotra Adamczyka

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 09:49
Piotr Adamczyk jest reporterem, dziennikarzem i publicystą. Tak się składa, że nazywa się tak jak znany aktor, z którym zresztą bywa mylony. - Czasami udaje mi się załatwić jakieś rzeczy tylko dlatego, że nazywam się podobnie. W mojej poprzedniej książce punktem wyjścia jest to, jak mnie z nim mylono - mówi pisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Talar zagubiony między Nowym Sączem, Krakowem i Paryżem

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 14:00
"Dwie kochanki” Marka Harnego to opowieść o gorzkiej polsko-żydowskiej historii, bolesnych rozliczeniach i inicjacji w dorosłość. Książkę czytał na antenie Jedynki Henryk Talar.
rozwiń zwiń