"Szyfr" - w świecie chińskich kryptologów

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 10:40
To jedna z najlepiej sprzedających się chińskich powieści, niezwykły literacki thriller. Czyta Marcin Perchuć.
Audio
Marcin Perchuć jako aktor realizuje się zarówno przed kamerą (nz. w serialu Prawo Agaty, jak i na deskach teatru. Znane są także jego role dubbingowe w fabułach gier i filmów
Marcin Perchuć jako aktor realizuje się zarówno przed kamerą (nz. w serialu "Prawo Agaty", jak i na deskach teatru. Znane są także jego role dubbingowe w fabułach gier i filmówFoto: mat. promocyjne

W swoim pasjonującym debiucie Mai Jia odsłania tajemniczy świat Jednostki 701, supertajnej organizacji szpiegowskiej, której zadaniem jest kontrwywiad i łamanie szyfrów.

"Szyfr"
"Szyfr" mat. pras.


Rong Jinzhen, autystyczny geniusz matematyczny z tajemniczą przeszłością, zostaje zwerbowany do Jednostki 701, co oznacza dla niego porzucenie badań naukowych. Jako największy chiński kryptograf Rong odkrywa, że wybitnym umysłem kryjącym się za szaleńczo trudnym Purple Code jest jego wybitny nauczyciel i najlepszy przyjaciel, który obecnie pracuje dla wroga Chin – ale to tylko pierwsza z licznych zdrad.
Powieść, błyskotliwie łącząca tajemnicę i napięcie szpiegowskiego thrillera z psychologicznie zniuansowanym wnikliwym studium charakterów i magicznymi cechami chińskich baśni, odkrywa w kryptografii klucz do ludzkiego serca.
Ta wciągająca zagadka i metafizyczna analiza umysłu geniusza jest pierwszą powieścią jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych współczesnych chińskich pisarzy, która ukazuje się po polsku. Wydano ją również w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Turcji, Izraelu, Czechach, Włoszech, Portugalii, Korei, Tajwanie, Rumunii, Danii, Serbii, Brazylii i na Węgrzech.

***

W "Lekturach Jedynki" fragmenty "Szyfru" czytał Marcin Perchuć.

Książka ukazała się pod patronatem Radiowej Jedynki w wyd. Prószyński i S-ka.
***

Mai Jia jest obecnie w Chinach odnoszącym największe sukcesy pisarzem. Jego powieści podbijają listy bestsellerów, łącznie sprzedano już ponad trzy miliony egzemplarzy jego książek. W zeszłym roku dzięki swej najnowszej powieści "Wind Talk" Mai Jia został w swoim kraju najlepiej zarabiającym pisarzem. Osiągnął bezprecedensowy sukces, jeśli chodzi o adaptacje filmowe: na podstawie wszystkich jego powieści nakręcono filmy pełnometrażowe lub seriale telewizyjne, do których często sam pisał scenariusze. Uznawany jest za prekursora chińskiej powieści szpiegowskiej. Stworzył wyjątkowy gatunek łączący wywiad, łamanie kodów, zbrodnię, ludzkie dramaty, fikcję historyczną i metafikcję. Zdobył niemal wszystkie ważniejsze nagrody w Chinach, w tym najwyższy literacki zaszczyt – nagrodę Mao Dun.

mat. promocyjne/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elżbieta Kijowska o pikantnych szczegółach z życia Szanghaju

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 13:29
"Dolina spełnienia" to epicka opowieść o trzech pokoleniach kobiet złączonych pogonią za tytułowym spełnieniem, które dla każdej z nich oznacza co innego.
rozwiń zwiń