X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 11:11
Od 13 do 19 maja maja w "Lekturach przed północą" o godz. 23.50 zapraszamy do słuchania fragmentów książki "Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej autorstwa Weroniki Kostyrko. Czyta Dorota Landowska. 
Audio
  • "Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej". Czyta Dorota Landowska. Odcinek 1
  • "Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej". Czyta Dorota Landowska. Odcinek 2
  • "Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej". Czyta Dorota Landowska. Odcinek 3
  • "Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej". Czyta Dorota Landowska. Odcinek 4
  • "Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej". Czyta Dorota Landowska. Odcinek 5
  • "Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej". Czyta Dorota Landowska. Odcinek 6.
  • "Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej". Czyta Dorota Landowska. Odcinek 7.
Dorota Landowska
Dorota Landowska Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Biografia Poli Nireńskiej to opowieść o urodzonej w Warszawie żydowskiej artystce, która tańczyła w czasach totalitaryzmu w Niemczech, Austrii i Włoszech. O kobiecie, która w przedwojennej Polsce doświadczyła antysemityzmu, niemal całą rodzinę straciła w Zagładzie, a po wojnie poślubiła Jana Karskiego, Sprawiedliwego Wsród Narodów Świata. O upartym pokonywaniu kolejnych barier na drodze do wolności i niezależności. O miłościach i o przyjaźniach z artystami światowej sławy. O zagadce tragicznej śmierci w 1992 roku.

Przez historię Nireńskiej można zobaczyć Jana Karskiego inaczej niż dotychczas. Weronika Kostyrko odnalazła niepublikowane dokumenty dotyczące jego pracy w MSZ, gdzie pod koniec lat 30. powołano specjalny zespół do rozwiązania tzw. "kwestii żydowskiej". Zrekonstruowała karierę młodego dyplomaty i jego żarliwe oddanie idei Wielkiej Polski. Znajomość tych faktów pozwala lepiej zrozumieć skomplikowaną relację między Karskim a Nireńską, która przez kilkadziesiąt powojennych lat odmawiała mówienia po polsku. 

Praca nad tą książką zaprowadziła autorkę do Waszyngtonu, Nowego Jorku, Kalifornii, Londynu, Florencji, Berlina, Kolonii, Drezna, Wiednia i Tel Awiwu. W Ameryce udało jej się spotkać ostatnich świadków życia Nireńskiej i Karskiego, w Izraelu - członków jej rodziny, w siedmiu krajach odnalazła niepublikowane listy i dokumenty. W ciągu niespełna trzech lat powstał jedyny w swoim rodzaju portret artystki na tle burzliwej epoki.


bbbb

mat. prasowe/kh


Zobacz więcej na temat: lektury jedynki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bociany wcale nie są monogamistami, a w dodatku nie jedzą żab?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 12:58
Do Polski wracają po zimie pierwsze bociany. Według ornitologów masowy powrót tych ptaków z zimowisk w Afryce potrwa do połowy kwietnia. Szacuje się, że w naszym kraju może gniazdować ok. 40-45 tys. bocianich par, najwięcej w północno-wschodniej Polsce.
rozwiń zwiń