"Kapitan Nemo", słuchowisko według Juliusza Verne`a "20.000 mil podmorskiej żeglugi"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 00:30
Program 1 Polskiego Radia prezentuje słuchowisko wg. powieści Juliusza Verne`a "20 000 mil podmorskiej żeglugi". To druga część tzw. wielkiej trylogii, w której skład wchodzą jeszcze "Dzieci kapitana Granta" i "Tajemnicza wyspa". Powieści Verne`a to klasyka literatury przygodowej nie tylko dla młodzieży. Zapraszamy do słuchania od poniedziałku do piątku o godz. 10.35.
.
.Foto: Grzegorz Lipiński

W powieści opisano szczegóły życia pod wodą i techniczne środki do tego służące (łódź podwodna Nautilus). Akcja rozgrywa się w roku 1866, a główne postacie to tajemniczy kapitan Nemo, zoolog profesor Pierre Aronnax, jego służący Conseil, harpunnik Ned Land. Według rękopisu Verne’a Nemo był Polakiem, powstańcem styczniowym zesłanym na Syberię, który po powrocie pragnął pomścić śmierć rodziny wskutek rosyjskich represji po powstaniu styczniowym, zatapiając statki rosyjskiej floty handlowej. Wydawca ze względu na dobro stosunków francusko-rosyjskich zasugerował mu jednak zmianę. Ostatecznie autor zmienił narodowość Nemo na hinduską, rozumiejąc, że liberalny rząd brytyjski nie będzie protestował.

Akcja zaczyna się od pościgu za tajemniczym stworem, uznawanym za wielkiego wieloryba. Profesor Aronnax oraz Conseil i Land biorą udział w nim na pokładzie amerykańskiej fregaty. Nautilus uszkadza jednak okręt, a Aronnax z towarzyszami wpadają do wody i dostają się na pokład Nautilusa. Na jego pokładzie odbywają podróż zaczynającą się od wybrzeży Japonii, przez Hawaje, Cieśninę Torresa, Ocean Indyjski na Morze Czerwone. Przepływają podwodnym tunelem do Morza Śródziemnego, gdzie Nemo dostarcza pieniędzy antytureckim powstańcom. Następnie trasa wiedzie na Atlantyk, później na biegun południowy i z powrotem na Atlantyk. Na północnym Atlantyku Aronnax z towarzyszami uciekają z Nautilusa.

Pierwszy polski przekład powieści ukazał się już w roku 1870.


Reżyseria: Jerzy Markuszewski, realizacja: Jerzy Jeżewski.

Wystąpili: Jan Matyjaszkewicz, Piotr Fronczewski, Igor Śmiałowski, Józef Nalberczak, Andrzej Szalawski.

Nagranie pochodzi w roku 1974.

ag