Lektury Jedynki. "Lesio" - Joanna Chmielewska

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 12:29
Od 30 marca w "Lekturach Jedynki" o godz. 14.40 można posłuchać fragmentów powieści "Lesio" Joanny Chmielewskiej w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej (Archiwum Polskiego Radia).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alina Kruk/shutterstock.com

Powieść obyczajowa "Lesio" (1973) Joanny Chmielewskiej składa się z trzech opowiadań, które łączy postać głównego bohatera - roztargnionego architekta o romantycznej duszy, pracującego w warszawskim biurze projektów Lesia Kubackiego. Jego beztroskie podejście do życia często przysparza mu kłopotów i powoduje niezrozumienie wśród kolegów z pracowni architektonicznej. 

"Lesio" jest powieścią o charakterze humorystycznym, satyrą na warunki życia w latach 60. PRL-u, razem z jego brakami i niedogodnościami. 

***

Joanna Chmielewska (Irena Barbara Kuhn z domu Becker, 1932-2013) -  pisarka, autorka powieści sensacyjnych, kryminalnych, komedii obyczajowych, a także książek dla dzieci i młodzieży. Ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, uzyskując tytuł inżyniera architekta. Pracowała m.in. w Samodzielnej Pracowni Architektoniczno-Budowlanej "Blok", w Energoprojekcie, w Biurze Projektów "Stolica". Brała udział w budowie Domu Chłopa. 

Debiutowała w 1958 roku na łamach czasopisma "Kultura i Życie" jako prozaik. Przez pewien czas pisała w "Kulturze i Sztuce" na tematy związane z architekturą wnętrz. W 1964 roku wydała sensacyjną powieść "Klin". Od 1970 roku zajmowała się wyłącznie twórczością literacką. Łączny nakład jej powieści w Polsce przekroczył 6 mln egzemplarzy. 

kk

Zobacz więcej na temat: lektury jedynki