W tym roku mija 101 rocznica przyznania Polkom praw wyborczych. Nasz odrodzony kraj pod tym względem był w awangardzie Europy i świata, bo np. w niektórych kantonach Szwajcarii kobiety uzyskały prawa wyborcze dopiero w latach 70. XX wieku. Było to spełnienie obietnicy, danej przez Józefa Piłsudskiego jego drugiej żonie Aleksandrze, że jeśli kobiety zaangażują się w walkę o niepodległość, to w ten sposób zostaną nagrodzone. I zostały. Niektóre z nich miały duży wpływ na politykę.
- Prawdopodobnie Józef Beck nie zrobiłby kariery politycznej, gdyby nie jego druga żona Jadwiga - mówi Sławomir Koper, autor książek o kobietach okresu międzywojennego. I wylicza, czego dokonała, aby późniejszy wieloletni szef polskiej dyplomacji stał się czołowym politykiem II RP. Przytacza też wydarzenie, jakiego bohaterami byli państwo Beck podczas wizyty w Moskwie.
Maria Morska, aktorka, felietonistka, muza Antoniego Słonimskiego, to jedyna kobieta, którą skamandryci uznawali za równą sobie. - Przede wszystkim Antoni Słonimski nie stałby się tym, kim był gdyby nie ona - mówi Sławomir Koper. I opowiada jedną z przedwojennych anegdot o poecie i jego muzie.
- Zofia Stryjeńska zdobyła taką pozycję w sztuce, jakiej nie miała żadna kobieta w okresie międzywojennym w Europie - mówi o kolejnej bohaterce, malarce, przedstawicielce nurtu art déco Sławomir Koper. I opowiada o burzliwym związku Zofii z mężem Karolem, który z kolei był uznanym architektem i bożyszczem kobiet niezaleznie od wieku i stanu cywilnego.
Czy Jadwiga Beck miała szansę zostania prezydentową? Co wyjątkowego wydarzyło się podczas wojny we Lwowie, gdzie Maria Morska przeżyła okupację? Jak wyglądało życie prywatne i artystyczne Zofii Stryjeńskiej?
Posłuchaj całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Sława Bieńczycka
Gość: Sławomir Koper (historyk, autor książek "Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczpospolitej" oraz "Królowe salonów II RP")
Data emisji: 8.03.2019
Godzina emisji: 9.17
ag