"Zły" Leopolda Tyrmanda w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 11:15
Od 31 sierpnia w "Czterech porach roku" ok. godz. 10.35 jedna z najsłynniejszych, legendarnych powieści czasu PRL "Zły" Leopolda Tyrmanda. Akcja powieści toczy się w  Warszawie w latach 50. XX wieku w ruinach Śródmieścia i "Dzikiego Zachodu" Woli, gruzach północnego Muranowa, odbudowywanym Starym Mieście. Jest to niezwykle inteligentny opis Polski Ludowej, przebrany w strój ni to kryminału, ni to romansu, ni to westernu.
Okładka książki Leopolda Tyrmanda Zły
Okładka książki Leopolda Tyrmanda "Zły"Foto: mat/promocyjne/Wyd. Czytelnik

Zaczyna się od tajemniczych napadów. Z tym, że wszyscy atakowani to chuligani. Ludowa milicja staje na głowie, by dostać jedynego sprawiedliwego, szeryfa bez twarzy, który sprawia, że ludzie zaczynają się czuć bezpieczni. Podziemny światek Warszawy rusza na wojnę. Bohater ma tylko jeden znak rozpoznawczy, niezwykłe, świetliste spojrzenie. A dodatkowo w tle historia miłosna, której osią jest Marta Majewska, niechcący wciągnięta w przestępcze życie Warszawy.

Słuchowisko pochodzi z roku 1994. Reżyserował Janusz Kukuła, wystąpili: Marina Opania, Marek Obertyn, Krzysztof Kolberger, Jerzy Kamas, Agnieszka Pilaszewska, Bronisław Pawlik, Wiesław Drzewicz i inni. Realizacja Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Tadeusz Deszkiewicz, adaptacja Bogumiły Prządki.

Zapraszamy do słuchania w "Czterech porach roku" ok. godz. 10.35.

(mat. prasowe/ag)

Zobacz więcej na temat: Leopold Tyrmand słuchowisko
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak