5 września, w ramach Narodowego Czytania, będziemy mogli wspólnie posłuchać "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Miejsce spotkania to Ogród Saski w Warszawie, ale dzięki internetowi w wydarzeniu będą mogli uczestniczyć słuchacze na całym świecie.
Z tej też okazji w Programie 1 Polskiego Radia w pierwszym tygodniu września przypominamy poezję Juliusza Słowackiego.
***
Juliusz Słowacki (1809-1849) - poeta, przedstawiciel romantyzmu, dramaturg i epistolograf. Obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego określany jako jeden z Wieszczów Narodowych. Uznawany za jednego z największych przedstawicieli polskiego romantyzmu.
Utwory Słowackiego, zgodnie z duchem epoki i ówczesną sytuacją narodu polskiego, podejmowały istotne problemy związane z walką narodowowyzwoleńczą, z przeszłością narodu i przyczynami niewoli, ale także poruszały uniwersalne tematy egzystencjalne. Jego twórczość wyróżniała się mistycyzmem, wspaniałym bogactwem wyobraźni, poetyckich przenośni i języka.
Wywarł ogromny wpływ na późniejszych poetów Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego, m.in. Antoniego Langego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jana Lechonia.