Poezja Juliusza Słowackiego w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 07:00
Od 31 sierpnia - od poniedziałku do piątku ok. godz. 21.45, a w soboty i niedziele ok. 20.45 - zapraszamy do słuchania fragmentów poezji Juliusza Słowackiego.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mr.Whiskey

5 września, w ramach Narodowego Czytania, będziemy mogli wspólnie posłuchać "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Miejsce spotkania to Ogród Saski w Warszawie, ale dzięki internetowi w wydarzeniu będą mogli uczestniczyć słuchacze na całym świecie.

Z tej też okazji w Programie 1 Polskiego Radia w pierwszym tygodniu września przypominamy poezję Juliusza Słowackiego.

***

Juliusz Słowacki (1809-1849) - poeta, przedstawiciel romantyzmu, dramaturg i epistolograf. Obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego określany jako jeden z Wieszczów Narodowych. Uznawany za jednego z największych przedstawicieli polskiego romantyzmu.

Utwory Słowackiego, zgodnie z duchem epoki i ówczesną sytuacją narodu polskiego, podejmowały istotne problemy związane z walką narodowowyzwoleńczą, z przeszłością narodu i przyczynami niewoli, ale także poruszały uniwersalne tematy egzystencjalne. Jego twórczość wyróżniała się mistycyzmem, wspaniałym bogactwem wyobraźni, poetyckich przenośni i języka. 

Wywarł ogromny wpływ na późniejszych poetów Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego, m.in. Antoniego Langego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jana Lechonia. 


Zobacz więcej na temat: lektury jedynki