"Wizna"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 07:59
Od 8 do 20 września w "Lekturach Jedynki" można było słuchać fragmentów książki "Wizna" Jacka Komudy. Czytał Andrzej Mastalerz.
Okładka książki Wizna Jacka Komudy
Okładka książki "Wizna" Jacka KomudyFoto: wyd. Fabryka Słów

Tragiczny wrzesień 1939 roku. Niemiecki korpus pancerny gen. Heinza Guderiana uderza z całą mocą, usiłując zamknąć kleszcze wokół wycofujących się spod Warszawy polskich armii.

Zakładano, że jego sukces przyniesie klęskę stronie polskiej po zaledwie 10 dniach oporu. Jednak na drodze pancernych zagonów staje polska załoga odcinka Wizna. Dwie kompanie piechoty ukryte w kilku betonowych schronach nad Narwią wsparte sześcioma działami. Mniej niż 700 żołnierzy przeciwko 40 tysiącom.

Tak rozpoczyna się desperacka walka kapitana Władysława Raginisa. Bój do ostatniej krwi, naboju i samobójczej śmierci dowódcy, który przysiągł, że żywy swej pozycji nie opuści. Dziś epizod ten znany jest jako legendarna obrona Wizny.

Jacek Komuda - pisarz i historyk. Specjalizuje się w dziejach Rzeczypospolitej szlacheckiej. Autor 17 książek: dziewięciu powieści historycznych, marynistycznych i siedmiu zbiorów opowiadań, których akcja rozgrywa się w XVII wieku, na morzach i oceanach oraz w XV-wiecznej Francji, a także zbioru esejów na temat kultury sarmackiej i najsłynniejszych postaci tamtych czasów.

Jego dzieła - do najpopularniejszych należy czterotomowy cykl "Samozwaniec", który opowiada o wyprawie Polaków na Moskwę na początku XVII wieku, oraz "Banita" - mroczna i zaskakująca opowieść o miłości szlachcica-rębajły i pięknej kurtyzany - bez przerwy wznawiane, sprzedały się w łącznym nakładzie pół miliona egzemplarzy i cieszą się ogromną popularnością wśród polskich czytelników. 

(mat. wydawcy)