"Przed sądem II RP"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 08:55
Od 28 września do 5 października w "Lekturach Jedynki" można było słuchać fragmentów książki "Przed sądem II RP" Heleny Kowalik. Czytał Andrzej Ferenc.
Okładka książki Przed sądem II RP Heleny Kowalik
Okładka książki "Przed sądem II RP" Heleny KowalikFoto: wyd. MUZA

Wzgardzone kochanki i poniżeni mężowie, politycy żądni niecnych uciech i oficerowie w imię honoru wymachujący bronią, kasiarze, pospolite zbiry, panie z półświatka… - oto główni bohaterowie sądowych spektakli dwudziestolecia.

Tłumnie stawiała się na nie publiczność, a jej ciekawość podsycały sensacyjne artykuły prasowe. "Skandal, występek, zbrodnia!" - krzyczały tytuły. W gazetach podawano nazwiska podsądnych, a w trakcie postępowania procesowego na światło dzienne wyciągano wiele wstydliwych tajemnic z życia rodzinnego ofiar i oskarżonych.

Pikantnych szczegółów nie brakowało także w zeznaniach świadków, czym długo potem żywiła się kawiarniana plotka.

Bulwersujące zbrodnie i głośne procesy w aurze skandali obyczajowych II Rzeczypospolitej to temat nowego zbioru reportaży sądowych Heleny Kowalik. Ta lektura przybliża nam nie tylko kulisy zbrodni i szczegóły sądowych spraw sprzed lat, ukazuje także obraz ówczesnego społeczeństwa, jego kultury i obyczajów - obraz tamtych czasów, malowany z perspektywy kuchennych schodów. 

mat. promocyjne

Zobacz więcej na temat: lektury jedynki