Metafizyczny thriller "Człowiek, który był Czwartkiem" Gilberta K. Chestertona - brytyjskiego mistrza groteski i absurdalnego humoru - łączy surrealizm z fantastyką w konwencji utrzymanej w zawrotnym tempie opowieści grozy.
W Londynie za czasów króla Edwarda agent Scotland Yardu nawiązuje kontakt z młodym człowiekiem nazwiskiem Gabriel Syme. Szybko zwerbowany przez policję, która dąży do infiltracji i sparaliżowania organizacji anarchistycznych, Syme zostaje skierowany w stronę podejrzewanego o anarchistyczne powiązania Gregory'ego.
Syme debatuje z mężczyzną i zyskuje dostęp do jego szemranej organizacji - rady europejskich anarchistów. Tropy wiodą Syme'a do Francji, gdzie jego nadrzędnym celem staje się ustalenie tożsamości członków rady, których pseudonimy pochodzą od nazw dni tygodnia, i zdemaskowanie ich zbrodniczych planów…
Powieść "Człowiek, który był Czwartkiem" zwyciężyła w rankingu literackim stworzonym przez... funkcjonariuszy brytyjskich służb specjalnych. Zapytano ich, jaki utwór XX-wiecznej literatury oddaje najlepiej charakter działalności policji politycznej, tajnych operacji i ukrytej agentury. Wbrew oczekiwaniom, zdecydowana większość respondentów nie wybrała żadnej z powieści Fredericka Forsytha czy Johna le Carré, lecz wskazała na utwór Chestertona.
W 2021 roku mija 85. rocznica śmierci Gilberta K. Chestertona (1874-1936).