"Ponad światem. Wspinaczka, obłęd i zabójczy wyścig o himalajskie szczyty"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 10:00
Od 29 grudnia do 5 stycznia w Programie 1 Polskiego Radia można było słuchać fragmentów książki Scotta Ellswortha "Ponad światem. Wspinaczka, obłęd i zabójczy wyścig o himalajskie szczyty" w tłumaczeniu Anny Berety-Jankowskiej. Czytał Andrzej Ferenc.
Audio
  • "Ponad światem" Scotta Ellswortha. Czyta Andrzej Ferenc - odc. 1
  • "Ponad światem" Scotta Ellswortha. Czyta Andrzej Ferenc - odc. 2
  • "Ponad światem" Scotta Ellswortha. Czyta Andrzej Ferenc - odc. 3
  • "Ponad światem" Scotta Ellswortha. Czyta Andrzej Ferenc - odc. 4
  • "Ponad światem" Scotta Ellswortha. Czyta Andrzej Ferenc - odc. 5
  • "Ponad światem" Scotta Ellswortha. Czyta Andrzej Ferenc - odc. 6
  • "Ponad światem" Scotta Ellswortha. Czyta Andrzej Ferenc - odc. 7
Okładka książki Ponad światem Scotta Ellswortha
Okładka książki "Ponad światem" Scotta EllsworthaFoto: mat. promocyjne

Gdy w latach 30. XX wieku narastało napięcie pomiędzy największymi potęgami Europy, w Himalajach szalała już inna walka. Zespoły wspinaczy z Wielkiej Brytanii, nazistowskich Niemiec i Stanów Zjednoczonych rywalizowały ze sobą w wyścigu o najwyższe szczyty świata, w tym Mount Everest i K2.

W odróżnieniu od dzisiejszych wspinaczy mieli niewiele zdjęć i map czy sprawnej aparatury tlenowej, a w góry szli w skórzanych butach i bawełnianych parkach. O dziwo, na przekór wszystkiemu wkrótce dotarli dalej i wyżej, niż ktokolwiek mógł się spodziewać. A gdy tak się stało, ich wyczyny przyciągnęły uwagę świata.

Książka "Ponad światem", opisująca wydarzenia rozgrywające się w Londynie, Nowym Jorku, Niemczech, Indiach, Chinach i Tybecie, nie stanowi jedynie relacji z dokonań wspinaczy i historii ich życia, ale jest świadectwem pasji i ambicji, odwagi i szaleństwa, tradycji i innowacji, tragedii i triumfu.

Burda Media Polska