"Dziwne jest serce kobiece... Wspomnienia galicyjskie" w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 06:44
Od 6 do 21 stycznia, codziennie o godz. 23.50, zapraszamy do słuchania fragmentów książki Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej pt. "Dziwne jest serce kobiece... Wspomnienia galicyjskie". Czyta Lidia Bogaczówna (POWTÓRZENIE).
Okładka książki Dziwne jest serce kobiece... Wspomnienia galicyjskie
Okładka książki "Dziwne jest serce kobiece... Wspomnienia galicyjskie"Foto: wyd. Czytelnik

książka radio audiobook 1200 free
"Dziwne jest serce kobiece..." - wszystkie odcinki

"Dziwne jest serce kobiece... Wspomnienia galicyjskie" to lektura dla czytelnika, który skądinąd znając dzieje polityczne Polski, odnajdzie tu zapis emocji, marzeń, nadziei, radości i smutków dziesiątków barwnych postaci z krwi i kości, których wielowątkowe losy wpisane są w kontekst ledwo co zarysowanych wydarzeń wielkiej historii.

Zofia Skąpska urodziła się 24 maja 1881 roku w Kaliszu, zmarła 14 sierpnia 1961 roku w Krakowie. Dzieciństwo spędziła w majątku Goszczynno i Krakowie, gdzie odebrała staranne wykształcenie. W roku 1900 wyszła za mąż za Jana Skąpskiego.

W panieńskich czasach krakowskich i przez pierwszych kilka lat małżeństwa pisała często i dużo. Snuła różne opowieści inspirowane szkolną lekturą, marzeniami, rozwijającą się uczuciowością. Na pierwszą publikację zdecydowała się w 1903 roku w piśmie "Przełom". Jej teksty znalazły uznanie wśród czytelników, a także w redakcji, która zamówiła u niej kolejne utwory.

Zofia Skąpska równolegle pisała również wspomnienia, których, być może niezamierzonym przez autorkę walorem, jest przedstawienie, poprzez koleje życia swojej rodziny, historii kraju i ukazanie uniwersalizmu losów narodu i kilku pokoleń inteligencji polskiej.

Mat. wydawcy

Zobacz więcej na temat: literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak