"Ferdydurke" Witolda Gombrowicza w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 09:33
Od 11 do 31 stycznia - od poniedziałku do piątku ok. godz. 21.45, a w soboty i niedziele ok. 20.45 - zapraszamy do słuchania fragmentów książki "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza w interpretacji Piotra Fronczewskiego (nagranie z archiwum Polskiego Radia).
Piotr Fronczewski w radiowym studiu
Piotr Fronczewski w radiowym studiuFoto: Grzegorz Śledź/PR2

"Ferdydurke" jest powszechnie dziś uznawana za jedno z czołowych osiągnięć polskiej literatury międzywojennej i należy do kanonu lektur szkolnych.

Bohaterem powieści jest 30-letni początkujący literat Józio Kowalski, który niespodziewanie zostaje odwiedzony przez swojego byłego nauczyciela, profesora Pimkę i cofnięty do swojej starej klasy gimnazjalnej. W trakcie pobytu w szkole Józio zostaje poddany procesowi tzw. upupiania, czyli infantylizacji. Bohater podlega też wtłaczaniu w formy poznawczego i społecznego konformizmu. 

"Ferdydurke" to dyskusja autora o formowaniu się człowieka. O tym, jak skazany jest on stale nie tylko na wpływy zewnętrzne ale i też na "samowidzenie się". Kim jestem, czy jestem sobą i co to oznacza, czy można być "sobą" - to zasadnicza treść powieści. Uwypukleniem tych poszukiwań są sceny satyry społeczno-obyczajowej, groteski sytuacyjnej, posługiwanie się surrealizmem i pure nonsensem. 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak