Słuchowisko "Dole i niedole dzielnego żołnierza Szwejka" z Krzysztofem Kowalewskim

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 06:26
Od 15 do 26 lutego - ok. godz. 10.35 - w Programie 1 można słuchać fragmentów słuchowiska pt. "Dole i niedole dzielnego żołnierza Szwejka" na podstawie książki Jaroslava Haška z niedawno zmarłym aktorem Krzysztofem Kowalewskim w roli tytułowej (nagranie pochodzi z roku 1994).
Krzysztof Kowalewski
Krzysztof KowalewskiFoto: PAP/Andrzej Hrechorowicz

Reżyserem słuchowiska jest Andrzej Zakrzewski.
Książkę Jaroslava Haška przetłumaczył Józef Waczków.
Realizatorem słuchowiska jest Andrzej Brzoska.

***

"Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej" (też: "Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej") czeskiego pisarza Jaroslava Haška to antywojenna powieść, której bohaterem jest Józef Szwejk z Królewskich Vinohradów w Pradze, sprzedawca psów i pucybut porucznika Lukasza.

Co ciekawe, powieść jest w dużej mierze książką opartą na faktach i doświadczeniach autora i jego przyjaciół. Prawdziwe jest nie tylko tło historyczne i geograficzne oraz realia dotyczące ówczesnej Pragi. Zdecydowana większość niehistorycznych bohaterów książki (a może nawet wszyscy) miała swoje pierwowzory w rzeczywistości, nierzadko obdarzone tymi samymi nazwiskami.

Można też założyć, że część anegdot występujących w powieści wydarzyła się naprawdę, a większość z nich była gdzieś opowiedziana Haškowi. Zdarzało się, iż po publikacji książki jej bohaterowie kontaktowali się z autorem, by wyrazić swoje pretensje, uwagi bądź podziękowanie.

***

Krzysztof Kowalewski (ur. 20 marca 1937 w Warszawie, zm. 6 lutego 2021 tamże) - polski aktor filmowy, telewizyjny, teatralny, kabaretowy i radiowy, pedagog.

Na filmowym ekranie zadebiutował w 1960 roku w "Krzyżakach" Aleksandra Forda. Wystąpił w ok. 120 filmach i serialach telewizyjnych. Największą popularność przyniosły mu postacie komediowe. Można go zobaczyć m.in. w: "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" (1978), "Miś" (1980), "Rodzina Leśniewskich" (1980), "Wyjście awaryjne" (1982), "C.K. Dezerterzy" (1985), "Nowy Jork - czwarta rano" (1988), "Rozmowy kontrolowane" (1991), "Nic śmiesznego" (1995).

Na scenie aktor zadebiutował w 1961 roku rolą Willy'ego w przedstawieniu "Robin Hood" (Teatr Klasyczny w Warszawie). Był kolejno członkiem warszawskich zespołów: Teatru Klasycznego (1960-1961), Dramatycznego (1961-1962), Polskiego (1962-1970) i Teatru Rozmaitości (1974-1977). Na początku lat 70. występował w Studenckim Teatrze Satyryków. Od 1977 roku był związany z warszawskim Teatrem Współczesnym. Grał w Teatrze Telewizji Polskiej.

Zagrał ponad tysiąc ról w Teatrze Polskiego Radia, w tym niezapomnianego pana Sułka w satyrycznym słuchowisku autorstwa Jacka Janczarskiego, "Kocham pana, panie Sułku". Pan Sułek, "starszy bęcwał w młodym wieku" (jak tę postać określił sam Kowalewski), pojawił się na antenie radiowej Trójki w 1973 roku. Jego dorobek w Teatrze Polskiego Radia doceniono w 1992 roku, wręczając artyście nagrodę Wielkiego Splendora.

Był wieloletnim wykładowcą macierzystej uczelni - PWST w Warszawie. W 2002 roku został odznaczony Kawalerskim Orderem Odrodzenia Polski, a w 2009 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak