Reportażysta - to ta mniej znana twarz twórczości Henryka Sienkiewicza. Nieczęsto przypomina się dziś, że autor "Quo Vadis", "Potopu", czy "Ogniem i mieczem" ma na koncie także cykle reportaży, w tym z Ameryki.
"Listy z podróży do Ameryki" powstawały w latach 1876-1878 i były drukowane na łamach "Gazety Polskiej" (w roku 1880 ukazały się w formie jednego woluminu). W tym okresie Sienkiewicz był początkującym pisarzem, dość mocno zniechęconym sytuacją na ziemiach polskich pod zaborami.
Pisarz planował nie tylko podróżować po Ameryce, lecz również w niej osiąść. Kupił nawet farmę w Kalifornii. Ostatecznie jednak wrócił do kraju, a jego reportaże stanowią zapis celnych spostrzeżeń na temat Amerykanów, ich zachowań, rozwoju gospodarki oraz stopniowego wyniszczania Indian amerykańskich.
Henryk Sienkiewicz - "Listy z Ameryki". Profil: Radiobook
Projekt "Radiobook"
5 października br. swoją premierę miał "Radiobook" - nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.
W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.
Bezpłatny dostęp!
"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg
Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr
kk