"Generał Barcz"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 06:00
Od 18 maja do 14 czerwca w Programie 1 można było słuchać fragmentów powieści Juliusza Kadena-Bandrowskiego pt. "Generał Barcz" w interpretacji Marka Walczewskiego (projekt "Radiobook", nagranie z archiwum Polskiego Radia, rok powstania - 1979).
Generał Barcz Juliusza Kadena-Bandrowskiego na kanale Radiobook
"Generał Barcz" Juliusza Kadena-Bandrowskiego na kanale "Radiobook"Foto: "Radiobook"

Juliusz Kaden-Bandrowski to postać ciekawa. Niedoszły pianista, dziennikarz, absolwent filozofii, mason oraz działacz niepodległościowy.

Do Legionów wstąpił w sierpniu 1914 roku, był adiutantem Józefa Piłsudskiego, oficerem werbunkowym i kronikarzem Pierwszej Brygady. W 1918 roku został redaktorem "Żołnierza Polskiego", był korespondentem na wojnie polsko-bolszewickiej.

Po wojnie zajmował szereg ważnych stanowisk – był prezesem Związku Zawodowego Literatów Polskich, sekretarzem Polskiej Akademii Literatury.

W czasie II wojny światowej pozostał w Warszawie. Brał udział w tajnym nauczaniu, dawał lekcje muzyki. Zmarł w wieku 59 lat, w czasie Powstania Warszawskiego, 8 sierpnia 1944 roku, raniony pociskiem w brzuch.

Jego pierwsze opowiadania i kroniki legionowe przyniosły mu popularność. Jego sławę utrwaliła skandalizująca powieść z kluczem pt. "Łuk" z 1919 roku, w której obnażył – bardzo dosłownie i w pełni – wady galicyjskiego konserwatyzmu, lojalizmu i dojmującej "dulszczyzny".

Powieść "Generał Barcz" zaczął pisać już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w roku 1921, po tym, jak oskarżono go o nadużycia finansowe, kiedy pracował w biurze prasowym Naczelnego Dowództwa. Po wnikliwym śledztwie wykazano bezpodstawność tych oskarżeń.

Akcja powieści toczy się od października 1918 do jesieni 1919 roku. Autor opisał w niej znane nierzadko z własnego doświadczenia zdarzenia. W postaciach powieści można doszukać się wielu prawdziwych osób. Przypuszcza się, że tytułowy generał Barcz był odpowiednikiem Piłsudskiego.

"Generał Barcz": ukazywał się najpierw na łamach prasy, a w 1923 roku pojawił się w wydaniu książkowym. Jego publikacja wywołała skandal – piętnowano czarnowidztwo i paszkwilanctwo, nie szczędzono inwektyw. 

audiobook 1200.jpg
"Radiobook" - audiobooki z wybitną literaturą

Dzieło Kadena-Bandrowskiego w studiach Polskiego Radia w 1979 roku zarejestrował i zinterpretował aktor Marek Walczewski.


Juliusz Kaden-Bandrowski - "Generał Barcz" #01. Profil: Radiobook

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

kk

Czytaj także

"Huragan" Wacława Gąsiorowskiego nową pozycją na kanale "Radiobook"!

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 09:00
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - tym razem wędrujemy do czasów napoleońskich i prezentujemy czytelnikom w wydaniu dźwiękowym pierwszą ze wspaniałych powieści Wacława Gąsiorowskiego należącą do tak zwanej trylogii napoleońskiej. Dzieło nosi tytuł "Huragan". Czyta Krzysztof Kolberger.
rozwiń zwiń