"Lord Jim"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 06:00
Od 15 czerwca do 5 lipca w Programie 1 można było słuchać fragmentów powieści Josepha Conrada pt. "Lord Jim" w interpretacji aktora Mieczysława Voita (projekt "Radiobook", nagranie z archiwum Polskiego Radia, rok powstania - 1983).
Premiera na kanale Radiobook - Lord Jim
Premiera na kanale Radiobook - "Lord Jim"Foto: PR

Powieść "Lord Jim" ukazała się w 1900 roku. Joseph Conrad pisał ją blisko dwa lata, ale wysiłek opłacił się, bo jest ona zgodnie uznawana za jedną z najwspanialszych w dorobku pisarza.

Autor przedstawił w niej losy tytułowego Lorda Jima, który chciałby postępować szlachetnie, jak przystało na dobrze wychowanego brytyjskiego oficera, lecz w obliczu zagrożenia, w sytuacji wymagającej podjęcia odpowiedniej decyzji zachowuje się niehonorowo. Cichcem opuszcza zagrożony zatonięciem statek i ratuje życie wraz z innymi, płynąc do brzegu szalupą. Wspomnienie tej chwili prześladuje go przez lata. Co gorsza, Lord Jim powtarza po latach swój błąd, co prowadzi do osobistej tragedii. Targany wyrzutami sumienia w końcu znajduje rozwiązanie…


audiobook 1200.jpg
"Radiobook" - audiobooki z wybitną literaturą

Powieść w wydaniu dźwiękowym została zarejestrowana w studiach Polskiego Radia w 1983 roku. Dzieło Josepha Conrada wspaniale zinterpretował wybitny polski aktor Mieczysław Voit, którego fani seriali pamiętają z roli profesora Dąb-Rozwadowskiego z "Alternatyw 4", a wielbiciele filmów, chociażby z "Thais", "Dziejów grzechu" czy "Sanatorium pod Klepsydrą".

Joseph Conrad - "Lord Jim" #01. Profil: Radiobook

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

kk