"Lalka" Bolesława Prusa w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 06:00
Od 6 września - od poniedziałku do piątku ok. godz. 21.45, a w soboty i niedziele ok. 20.45 - zapraszamy do słuchania fragmentów książki "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (projekt "Radiobook", nagranie z 2009 roku).
Audio
 • "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego - odc. 1
 • "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego - odc. 2
 • "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego - odc. 3
 • "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego - odc. 4
 • "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego - odc. 5
 • "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego - odc. 6
 • "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego - odc. 7
 • "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego - odc. 8
 • "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego - odc. 9
 • "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego - odc. 10
 • "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego - odc. 11
 • "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego - odc. 12
 • "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego - odc. 13
Lalka Bolesława Prusa na kanale Radiobook
"Lalka" Bolesława Prusa na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Tematem powieści Bolesława Prusa jest historia Stanisława Wokulskiego, najpierw ubogiego subiekta, a potem bogatego kupca i filantropa, i jego nieszczęśliwej miłości do arystokratki, Izabeli Łęckiej. Ignacy Rzecki, totumfacki Wokulskiego, w pisanym przez siebie "Pamiętniku starego subiekta" dodatkowo wspomina czasy sięgające Wiosny Ludów, ale i komentuje wydarzenia współczesnej mu, XIX-wiecznej Warszawy.


audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

"Lalka" - publikowana w nieregularnych odcinkach dla "Kuriera Codziennego", w latach 1887-1889 i wydana, jako książka w roku 1890 - początkowo została źle przyjęta przez krytyków i recenzentów. Utwór doceniono dopiero w latach 30. XX wieku.

Tekst dwukrotnie przenosili na ekran polscy twórcy. W wyreżyserowanym przez Jerzego Wojciecha Hasa, w 1968 roku filmie kinowym, w trójkę głównych bohaterów wcielili się: Mariusz Dmochowski, Beata Tyszkiewicz i Tadeusz Fijewski, zaś w przygotowanym przez Ryszarda Bera serialu telewizyjnym z 1978 roku - Jerzy Kamas, Małgorzata Braunek i Bronisław Pawlik.

Prezentowana wersja audio "Lalki" jest powstałym w 2009 roku, w studiach Polskiego Radia, zapisem interpretacji tekstu przez Janusza Gajewskiego, przede wszystkim aktora teatralnego, ale także przez lata dyrektora wielu teatrów i uznanego pedagoga."Lalka" #01 Bolesława Prusa Profil: Radiobook

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


Zobacz więcej na temat: książki KSIĄŻKA literatura