Słuchowisko "Doktor Murek zredukowany" w Programie 1

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 14:10
Od 11 października (od poniedziałku do piątku) w Programie 1 ok. godz. 10.35 będzie można słuchać fragmentów słuchowiska wg powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza pt. "Doktor Murek zredukowany”, z 1936 roku. Nagranie pochodzi z roku 1978 i powstało w cyklu "Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym" dla Programu 3 Polskiego Radia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/alexkich

Powieść przedstawia dramatyczne losy urzędnika magistratu, doktora praw Franciszka Murka, który zostaje zwolniony z pracy z powodu niesłusznych oskarżeń dotyczących jego rzekomo lewicowej przeszłości politycznej. 

Pomimo usilnych starań Murek nie jest w stanie udowodnić, że zarzuty są bezpodstawne, i odzyskać utraconej pozycji społecznej. Popada w skrajną nędzę, staje się bezdomny. Jest człowiekiem uczciwym i miłującym praworządność. Kolejne doświadczenia, kontakty z różnymi środowiskami: od przedstawicieli władzy, po komunistów i bandytów, przynoszą mu jedynie gorzkie rozczarowania. Zmienia nazwisko, zostaje słynnym jasnowidzem, Franzem Klammem…

Czytaj także:


W radiowej adaptacji Roberta Długoborskiego zagrali m.in. Roman Wilhelmi, Grażyna Barszczewska, Zdzisław Mrożewski, Jan Matyjaszkiewicz.

Realizacja: Ewa Szałkowska 

Reżyseria: Juliusz Owidzki