"Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 06:00
Od 19 października do 8 listopada w Programie 1 emitowaliśmy fragmenty debiutanckiej powieści tworzącego w okresie międzywojennym XX wieku "pisarza-chuligana z Powiśla" Zbigniewa Uniłowskiego pt. "Wspólny pokój" w interpretacji Grzegorza Damięckiego (projekt "Radiobook", nagranie z 2011 roku).
Wspólny pokój Zbigniewa Uniłowskiego na kanale Radiobook
"Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Tytułowy "Wspólny pokój" to miejsce, w którym mieszkają słabo uposażeni przedstawiciele warszawskiej bohemy literackiej. Pod fikcyjnymi nazwiskami autor powieści portretuje, nie zawsze przychylnie, prawdziwe postaci, głównie z kręgu awangardowej grupy "Kwadryga" oraz siebie.

Uniłowski potraktował powieść także jako pretekst do rozliczenia się z niechętnymi mu skamandrytami. Ze względu na naturalistyczne opisy ubogiego życia, swobodę słownictwa oraz śmiałe opisy erotyczne książka wywołała skandal. 

Pierwszy nakład "Wspólnego pokoju", z roku 1932, ze względu na "treści nie nadające się do rozpowszechniania publicznego", skonfiskowała cenzura. Przyniosło to twórcy i dziełu rozgłos.

audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

W roku 1959 (premiera w lutym 1960) Wojciech Jerzy Has zrealizował film na podstawie książki. Tekst "Wspólnego pokoju" wykorzystano też w scenariuszu powstałego na początku lat 80. XX wieku serialu telewizyjnego "Życie Kamila Kuranta".

Nagranie, jedno z bardziej współczesnych pośród prezentowanych w cyklu "Radiobook", powstało w studiach Polskiego Radia, w roku 2011. Tekst przeczytał Grzegorz Damięcki, znany ze swoich ról teatralnych i filmowych przedstawiciel młodszego pokolenia znanej aktorskiej rodziny."Wspólny pokój" #1 Zbigniew Uniłowski Profil: Radiobokk


Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


kk

Czytaj także

"Lalka" Bolesława Prusa w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 06:00
Od 6 września do 24 października w Programie 1 można było słuchać fragmentów książki "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (projekt "Radiobook", nagranie z 2009 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czerwone i czarne"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 06:00
Od 28 września do 18 października w Programie 1 można było słuchać fragmentów najbardziej znanej powieści Stendhala - "Czerwone i czarne" w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (projekt "Radiobook", nagranie z 1984 roku).
rozwiń zwiń