"Dzieje Tristana i Izoldy" Josepha Bediera w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 06:00
Od 9 listopada do 6 grudnia - codziennie o godz. 23.50 - zapraszamy do słuchania fragmentów pozycji pt. "Dzieje Tristana i Izoldy" Josepha Bediera w interpretacji Krzysztofa Kolbergera (projekt "Radiobook", nagranie z 1994 roku).
Dzieje Tristana i Izoldy Josepha Bediera na kanale Radiobook
"Dzieje Tristana i Izoldy" Josepha Bediera na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Średniowieczna legenda celtycka, której pierwsze pisemne wersje pochodzą z XII wieku, opowiadająca o tragicznej i niespełnionej miłości rycerza Tristana i irlandzkiej księżniczki Izoldy Jasnowłosej, do dziś uchodzi za jeden z najpiękniejszych poematów o miłości w dziejach.

Legenda ta stała się inspiracją dla wielu średniowiecznych i późniejszych utworów literackich, a w roku 1859 Richard Wagner stworzył na jej podstawie słynną operę. 

Po latach pracy, w roku 1900, francuski romanista Joseph Bedier najpełniej zrekonstruował całość legendy, nadając swojej wersji tytuł "Dzieje Tristana i Izoldy".

audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"


Audiobook - tłumaczenia tekstu dokonał Tadeusz Boy-Żeleński, tuż po I wojnie światowej - doskonale został zinterpretowany w studiach Polskiego Radia, w roku 1994, przez aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego, Krzysztofa Kolbergera.


Dzieje Tristana i Izoldy #01 | Joseph Bedier | Audiobook po polsku Profil: Radiobokk


Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


kk