"Niebezpieczne związki" Pierre'a Chadelosa de Laclosa w Programie 1

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 09:36
Od 15 listopada - od poniedziałku do piątku - w Programie 1 ok. godz. 10.35 można słuchać fragmentów słynnej epistolarnej powieści Pierre'a Chadelosa de Laclosa z roku 1782 zatytułowanej "Niebezpieczne związki" w tłumaczeniu Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Nagranie pochodzi z 1997 roku i powstało dla cyklu "Romanse i nie tylko" Programu 2 Polskiego Radia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Leszek Glasner/shutterstock.com

U źródeł intrygi leży urażona ambicja pięknej markizy de Merteuil. Aby zemścić się na mężczyźnie, który przedłożył nad jej wdzięki świeżość i niewinność wychowanego w klasztorze dziewczęcia, namawia dawnego kochanka, wicehrabiego de Valmont, aby uwiódł Cecylię de Volanges. Ten jednak jest zafascynowany niedostępną pięknością - prezydentową de Tourvel. W przeciwieństwie do markizy, która jedynie udaje cnotliwą i pobożną damę, pani de Tourvel rzeczywiście zasługuje na swoją znakomitą reputację. Markiza stopniowo zdobywa zaufanie dziewczyny, staje się powiernicą i doradczynią.

***

"Niebezpieczne związki" Pierre'a Chadelosa de Laclosa

Reżyseria: Jan Warenycia

Adaptacja: Ewa Stocka-Kalinowska

Realizacja: Ewa Szałkowska

Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

Występują: Grażyna Wolszczak, Krzysztof Wakuliński, Ewa Gawryluk, Marzena Trybała

 

Czytaj także

"Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 06:00
Od 19 października do 8 listopada w Programie 1 emitowaliśmy fragmenty debiutanckiej powieści tworzącego w okresie międzywojennym XX wieku "pisarza-chuligana z Powiśla" Zbigniewa Uniłowskiego pt. "Wspólny pokój" w interpretacji Grzegorza Damięckiego (projekt "Radiobook", nagranie z 2011 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Meir Ezofowicz" Elizy Orzeszkowej w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 06:00
Od 25 października do 28 listopada w Programie 1 można było słuchać fragmentów książki "Meir Ezofowicz" Elizy Orzeszkowej. Czyta Adam Ferency (projekt "Radiobook", nagranie z 2001 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dzieje Tristana i Izoldy" Josepha Bediera w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 06:00
Od 9 listopada do 6 grudnia - codziennie o godz. 23.50 - zapraszamy do słuchania fragmentów pozycji pt. "Dzieje Tristana i Izoldy" Josepha Bediera w interpretacji Krzysztofa Kolbergera (projekt "Radiobook", nagranie z 1994 roku).
rozwiń zwiń