"Opowiadania" Stefana Grabińskiego w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 06:00
Od 29 listopada 2021 r. do 2 stycznia 2022 r. - od poniedziałku do piątku ok. godz. 21.45, a w soboty i niedziele ok. 20.45 - zapraszamy do słuchania fragmentów "Opowiadań" Stefana Grabińskiego. Czyta Tomasz Borkowski (nagranie z 2016 roku). 
Opowiadania Stefana Grabińskiego na kanale Radiobook
"Opowiadania" Stefana Grabińskiego na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Urodzony pod koniec XIX wieku, w wiosce nad Bugiem, Stefan Grabiński dojrzewał, uczył się i studiował (polonistykę i filologię klasyczną) we Lwowie - mieście wówczas gwałtownie się modernizującym. Po I wojnie światowej zamieszkał w Przemyślu. Wtedy właśnie powstały prezentowane w ramach projektu "Radiobook" opowiadania, które zaliczane są do najważniejszych w twórczości autora.

audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

Nowele Grabińskiego, uchodzącego za mistrza literatury horroru 20-lecia międzywojennego, przyrównywane są dziś do twórczości Edgara Allana Poe (na którego sam się powoływał) i współczesnego autorowi Howarda Phillipsa Lovercrafta. W wywiadzie z 1930 roku autor mówił: "Fantastyka jest wyrazem tęsknoty ludzkiej do cudu, do tajemniczości. Jest próbą ujęcia w formę opowieści zagadnień najwyższych, dotyczących 'tamtej strony' bytu".

Twórczość Grabińskiego, niedoceniana, kiedy powstawała, zyskała na znaczeniu dopiero po II wojnie światowej, a obecnie stawiana jest przez literaturoznawców na tej samej półce, co dzieła Brunona Schulza i Witolda Gombrowicza.

Proponowana w ramach "Radiobooka" wersja audio opowiadań Stefana Grabińskiego to interpretacja Tomasza Borkowskiego, aktora filmowego i telewizyjnego. Nagranie powstało w 2016 roku, w studiach Polskiego Radia, we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym (obecnie Filmoteką Narodową-Instytutem Audiowizualnym).


Stefan Grabiński - Opowiadania #01 Profil: Radiobook


Czytaj także:

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" – to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


Czytaj także

"Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 06:00
Od 19 października do 8 listopada w Programie 1 emitowaliśmy fragmenty debiutanckiej powieści tworzącego w okresie międzywojennym XX wieku "pisarza-chuligana z Powiśla" Zbigniewa Uniłowskiego pt. "Wspólny pokój" w interpretacji Grzegorza Damięckiego (projekt "Radiobook", nagranie z 2011 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Meir Ezofowicz" Elizy Orzeszkowej w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 06:00
Od 25 października do 28 listopada w Programie 1 można było słuchać fragmentów książki "Meir Ezofowicz" Elizy Orzeszkowej. Czyta Adam Ferency (projekt "Radiobook", nagranie z 2001 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dzieje Tristana i Izoldy" Josepha Bediera w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 06:00
Od 9 listopada do 6 grudnia - codziennie o godz. 23.50 - zapraszamy do słuchania fragmentów pozycji pt. "Dzieje Tristana i Izoldy" Josepha Bediera w interpretacji Krzysztofa Kolbergera (projekt "Radiobook", nagranie z 1994 roku).
rozwiń zwiń