"Rodzina Połanieckich" Henryka Sienkiewicza w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 08:15
Od 6 grudnia do 14 stycznia - od poniedziałku do piątku - w Programie 1 ok. godz. 10.35 można słuchać fragmentów "Rodziny Połanieckich" Henryka Sienkiewicza. Słuchowisko z udziałem Jana Englerta i Marty Lipińskiej zostało nagrane w 1977 roku dla Programu 3 Polskiego Radia.
Rodziny Połanieckich można słuchać od 6 grudnia
"Rodziny Połanieckich" można słuchać od 6 grudniaFoto: Aleksandr Grechanyuk/shutterstock.com

"Rodzina Połanieckich" Henryka Sienkiewicza to obyczajowa powieść - jedna z kilku w dorobku autora, obok "Bez dogmatu" i "Wirów" - inspirowana nieszczęśliwym małżeństwem Sienkiewicza z Marynuszką. Została wydana w 1894 roku. Pozycja została surowo potraktowana przez krytykę literacką epoki, cieszyła się jednak popularnością wśród czytelników, choć nigdy nie dorównała poczytnością powieściom historycznym tego autora.

Podstawową przestrzeń powieści stanowi Warszawa (miasto, miejsce robienia interesów), a jej głównym bohaterem jest kupiec i przedsiębiorca (z wykształcenia inżynier, a z pochodzenia szlachcic), Stanisław Połaniecki, który żeni się ze zubożałą szlachcianką Marynią, z domu Pławicką. Z bezwzględnego człowieka interesu i niewiernego męża, który wartości moralne podporządkowuje swoim celom i zachciankom, zmienia się w hołdującego tradycyjnym wartościom ziemianina.

Obraz małżeństwa Połanieckich pokazany w dziele koncentruje się głównie na przeżywaniu relacji przez obojga małżonków. Opisy dotyczą głównie małżonków, natomiast niewiele mówi się o małżeństwie jako związku. Sienkiewicz skupia się bardziej na opisie Połanieckiego niż jego żony. To jego sylwetka jest bardziej szczegółowo i wszechstronnie nakreślona. Połaniecka przedstawiona jest w głównej mierze jako żona idealna.

***

"Rodzina Połanieckich" Henryk Sienkiewicz

Stanisław Połaniecki - Jan Englert

Marynia Pławicka - Marta Lipińska 

Czytaj także

"Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 06:00
Od 19 października do 8 listopada w Programie 1 emitowaliśmy fragmenty debiutanckiej powieści tworzącego w okresie międzywojennym XX wieku "pisarza-chuligana z Powiśla" Zbigniewa Uniłowskiego pt. "Wspólny pokój" w interpretacji Grzegorza Damięckiego (projekt "Radiobook", nagranie z 2011 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Meir Ezofowicz" Elizy Orzeszkowej w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 06:00
Od 25 października do 28 listopada w Programie 1 można było słuchać fragmentów książki "Meir Ezofowicz" Elizy Orzeszkowej. Czyta Adam Ferency (projekt "Radiobook", nagranie z 2001 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dzieje Tristana i Izoldy" Josepha Bediera w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 06:00
Od 9 listopada do 6 grudnia w Programie 1 można było słuchać fragmentów pozycji pt. "Dzieje Tristana i Izoldy" Josepha Bediera w interpretacji Krzysztofa Kolbergera (projekt "Radiobook", nagranie z 1994 roku).
rozwiń zwiń