"Przez kraj ludzi, Bogów i zwierząt" F. Ossendowskiego w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 06:00
Od 21 do 27 lutego w Programie 1 można było słuchać fragmentów powieści "Przez kraj ludzi, Bogów i zwierząt" Ferdynanda Ossendowskiego. Czytał Grzegorz Małecki (projekt "Radiobook", nagranie z 2017 roku).
Audio
  • "Przez kraj ludzi, Bogów i zwierząt" Ferdynanda Ossendowskiego. Czyta Grzegorz Małecki - odc. 1
  • "Przez kraj ludzi, Bogów i zwierząt" Ferdynanda Ossendowskiego. Czyta Grzegorz Małecki - odc. 2
  • "Przez kraj ludzi, Bogów i zwierząt" Ferdynanda Ossendowskiego. Czyta Grzegorz Małecki - odc. 3
  • "Przez kraj ludzi, Bogów i zwierząt" Ferdynanda Ossendowskiego. Czyta Grzegorz Małecki - odc. 4
  • "Przez kraj ludzi, Bogów i zwierząt" Ferdynanda Ossendowskiego. Czyta Grzegorz Małecki - odc. 5
  • "Przez kraj ludzi, Bogów i zwierząt" Ferdynanda Ossendowskiego. Czyta Grzegorz Małecki - odc. 6
  • "Przez kraj ludzi, Bogów i zwierząt" Ferdynanda Ossendowskiego. Czyta Grzegorz Małecki - odc. 7
Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów - Ferdynand Ossendowski
"Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" - Ferdynand Ossendowski Foto: Radiobook

Ferdynand Ossendowski urodził się w drugiej połowie XIX wieku na terenie dzisiejszej Białorusi, w szlacheckiej, lekarskiej rodzinie z tatarskimi korzeniami. Może to właśnie nomadyczne pochodzenie wywołało u niego zamiłowanie do podróży? Faktem jest, że z racji antykomunistycznych poglądów musiał w czasie wojny domowej w Rosji (po rewolucji) uciekać przed bolszewikami.

Luźno oparta na faktach książka "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" (znana też pod tytułem: "Zwierzęta, ludzie, bogowie") jest opowieścią o brawurowej ucieczce autora przez Syberię, Mongolię, Tybet i Chiny. Pełno tu obserwacji etnograficznych, a buddyjskie legendy przedstawiane są jako co najmniej prawdopodobne. Pod koniec tej historii autor opisuje, jak został na krótko doradcą politycznym barona Ungern von Sternberga - nietuzinkowego bałtyckiego Niemca i buddysty, dążącego do zapewnienia Mongolii niepodległości.

Powieść ukazała się na przełomie lat 1920 i 1921, po angielsku, w Nowym Jorku. Potem, w roku 1922, w Londynie i dopiero w roku 1923, po powrocie Ossendowskiego do kraju, w oryginale, w Warszawie. W dźwiękowym wydaniu tej historii usłyszymy wielokrotnie nagradzanego aktora teatralnego, filmowego i serialowego oraz lektora współpracującego z Teatrem Polskiego Radia od początków swojej kariery - Grzegorza Małeckiego, który dokonał nagrań w studiach Polskiego Radia w roku 2017.


Ferdynand Ossendowski – "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" | Audiobook po polsku Profil: Radiobook


Czytaj także:


Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

Zobacz więcej na temat: literatura Radiobook

Czytaj także

"Nurt" Wacława Berenta w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 06:00
Od 11 stycznia do 20 lutego 2022 roku w Programie 1 można było słuchać fragmentów powieści "Nurt" Wacława Berenta. Czytał Zbigniew Zapasiewicz (projekt "Radiobook", nagranie z 1978 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Faraon" Bolesława Prusa w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 05:55
"Faraon" to powieść historyczna Bolesława Prusa, ukończona w maju 1895 roku. Akcja utworu rozgrywa się w starożytnym Egipcie i opowiada o losach młodego faraona Ramzesa XIII, próbującego poznać mechanizmy zarządzania państwem oraz podejmującego walkę o niezależność władzy faraona od kasty kapłańskiej.
rozwiń zwiń