"Opowieść Artura Gordona Pyma" Edgara Allana Poe w "Lekturach Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 10:50
Od 25 kwietnia - codziennie o godz. 23.50 - powtórzymy jedyną dokończoną powieść Edgara Allana Poe "Opowieść Artura Pyma" w interpretacji Krzysztofa Kołbasiuka. (nagranie z 1995 roku)
Opowieść Artura Gordona Pyma E.A. Poe na kanale Radiobook
"Opowieść Artura Gordona Pyma" E.A. Poe na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Edgar Allan Poe, amerykański pisarz i poeta, żyjący w pierwszej połowie XIX wieku (zmarł, mając zaledwie 40 lat), wywarł ogromny wpływ na światową literaturę. Zasłynął przede wszystkim jako autor krótkich opowiadań, prekursor historii kryminalnych, horroru i science fiction w literaturze. Jego twórczość inspirowała Dostojewskiego, Baudelaire'a, Verne'a, Lovecrafta, Grabińskiego i całą rzeszę poetów surrealistycznych.

"Opowieść Artura Gordona Pyma" została wydana w roku 1838, w dwóch tomach. Powieść opisuje niezwykłe losy tytułowego bohatera, który wyrusza w podróż na gapę na statku wielorybniczym "Grampus", w czasie tej ekspedycji doświadcza wielu przygód: sztormów morskich, buntu załogi, katastrof okrętowych, kanibalizmu czy nadprzyrodzonych zjawisk z pogranicza koszmaru.

Głównemu bohaterowi przydarzają mu się niezwykłe przygody, jest świadkiem katastrofy morskiej, buntu czy kanibalizmu. Opowieść rozpoczyna się całkiem konwencjonalną wyprawą morską, lecz staje się znacznie bardziej osobliwa i trudna do sklasyfikowania w ostatnich rozdziałach, łącznie z religijnym symbolizmem i zagadnieniem teorii pustej Ziemi. 

mat. promocyjne