Dorota Combrzyńska-Nogala "Wytwórnia wód gazowanych"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 18:29
Bohaterką Wytwórni Wód Gazowanych jest nestorka rodziny Eleonora Jarecka, de domo Pstrońska, którą czytelnik poznaje jako Babkę w chwili jej gwałtownej i tajemniczej śmierci. Wszystkie odcinki do odsłuchania na stronie radiowej Jedynki.
Audio
Wytwórnia wód gazowanych
Wytwórnia wód gazowanychFoto: materiały promocyjne

Potem narracja cofa się o sto lat do momentu narodzin, dzieciństwa, czasu pierwszych miłości, małżeństwa i walki - nie zawsze etycznymi środkami - o dobre życie w czasach realnego socjalizmu. Relacje Eleonory z innymi nigdy nie są letnie, zawsze pragmatyczne, jak w przypadku ocalałego z zagłady Żyda Bluma, w którego domu zamieszkuje z rodziną, połączona więzią niechęci, poczucia winy, interesów i umiejętnością manipulowania ludźmi. To jego właśnie Eleonora namówi go do reaktywacji zniszczonej wytwórni wódgazowanych. Ale okaże się, że wszystko ma swoją cenę. Niekiedy krwawą.

W miarę jak płyną lata Eleonora próbuje rozliczyć się z własną przeszłością. Toczy spory z wnuczką, z którą łączy ją bardzo bliska, choć niełatwa, relacja. Sara zarzuca jej kreatywną pamięć i bardziej wyczuwa niż wie, że Babka nie do końca jest szczera.Ta nieustannie wraca do przeszłości, żeby ją sobie obejrzeć z innej perspektywy, uwypuklić jakiś jej detal, ujawnić prawdziwą historię, lub ją zatrzeć, ale nadal najważniejszy jest dla niej czas teraźniejszy. Smakuje ostatnie okruchy swojego życia i ukrywa stare tajemnice, których wierzchołek pojawia się zupełnie nieoczekiwanie. Wtedy okazuje się, że witalna i charyzmatyczna Eleonora, była trochę inna niż się wszystkim wydawała.

Zobacz więcej na temat: literatura toczeń
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miłość, wódka, polityka, czyli biografia Broniewskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2011 21:44
Komunistyczny, proreżimowy literat czy wielki, liryczny poeta - patriota? Właśnie ukazała się pierwsza biografia Władysława Broniewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarto świat tajemnic literackich

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 12:30
W Aninie przy ul. Trawiastej otwarto nową filię Muzeum Literatury. Znajduje się tam miedzy innymi gabinet Melchiora Wańkowicza i pracownia konserwacji papieru.
rozwiń zwiń