Biografię "kwiatu pustyni" czyta Maria Seweryn

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 14:06
W wieku 20 lat została modelką, a następnie ambasadorką ONZ walczącą przeciwko okaleczaniu kobiecych narządów płciowych. W swej książce opowiada o nowej, białej ojczyźnie i tęsknocie za Czarnym Lądem.
Audio

Waris Dirie pochodzi z muzułmańskiej rodziny nomadów z klanu Darod w Somalii. Jej imię znaczy tyle co "pustynny kwiat". W wieku pięciu lat została poddana rytualnemu obrzezaniu. Jej siostra oraz dwie kuzynki zmarły wskutek tradycyjnego zabiegu. W wieku 13 lat Waris uciekła z domu, bo miała zostać wydana za mąż za 61-letniego mężczyznę. Przebywała u rodziny w Mogadiszu, a następnie w domu wuja w Londynie jako służąca. Pracowała także w McDonald's.

/

W wieku 20 lat została odkryta przez fotografa Terence'a Donovana i trafiła na okładkę kalendarza Pirelli. Wystąpiła w filmie "W obliczu śmierci" jako "dziewczyna Bonda". Potem została ambasadorką ONZ walczącą przeciwko okaleczaniu kobiecych narządów płciowych.

W książce "Czarna kobieta, biały kraj" Waris Dirie opowiada o swojej nowej, białej ojczyźnie i tęsknocie za Czarnym Lądem. Krytycznie przygląda się sytuacji panującej w Afryce. Nie szczędzi ostrych słów na temat bogactwa klasy panującej i nędzy zwykłych ludzi, wszechpanującej korupcji oraz bezsensu tzw. pomocy z Zachodu. Znajdziemy tu także wiele opisów z prywatnego życia autorki, dotyczących jej mieszkania w Polsce, narodzin syna Leona, czy też premiery filmu "Kwiat pustyni" podczas festiwalu w Wenecji.
Obecnie modelka mieszka w Wiedniu z synem, którego ojcem jest amerykański muzyk jazzowy, Dana Murray. W 2004 roku zaatakował ją w domu portugalski wielbiciel, a w 2008 roku zniknęła na trzy dni w Brukseli; podobno porwał ją taksówkarz...

Tłumaczenie Marta Koszutska.

Fragmentów powieści można wysłuchać na naszej stronie internetowej.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maria Seweryn czyta "Obiecaj mi"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 17:50
Na antenie Jedynki prezentujemy przejmującą powieść Richarda Paula Evansa "Obiecaj mi", przedstawiającą powikłane losy pewnej wystawionej na próbę życia kobiety...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morderczy "Puszczyk" czyta Sławomir Orzechowski

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 17:40
Druga część opowieści o Stanisławie Madeju to znakomita intryga kryminalna przeplatająca się z historycznymi zagadkami i wątkiem miłosnym. "Puszczyk" Jana Grzegorczyka na antenie od poniedziałku do piątku po 17.40.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrada w rajskiej scenerii

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2012 08:46
W "Lekturach Jedynki" fragmenty bestsellerowej powieści "Spadkobiercy" hawajskiej pisarki Kaui Hart Hemmings czyta Piotr Polk.
rozwiń zwiń