Marek Kondrat i Agent

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 13:39
Marek Kondrat czyta nową powieść Manueli Gretkowskiej "Agent".
Audio
Marek Kondrat
Marek KondratFoto: Wikipedia/Piotr Pabiański, uploaded by Zureks

Manuela Gretkowska w przebojowej formie! Od trzech lat, co roku wydaje znakomitą powieść. Do wnikliwej polsko-szwedzkiej "Miłości po polsku" (2010) i polsko-francuskim, obrazoburczym "Transie" (2011) dorzuca brawurowego polsko-izraelskiego "Agenta". Trzymająca w napięciu, doskonale, wręcz filmowo opowiedziana historia zaskakującego trójkąta miłosnego między Izraelem a Polską. Wciągająca, na przemian zabawna i wzruszająca fabuła z przejmującym finałem to jak zawsze u Gretkowskiej pretekst do mówienia o ważnych, niełatwych sprawach zamiatanych pod dywan poprawności.

/

Szymon Golberg, ocalały z Holokaustu, ciągle atrakcyjny 60-latek, biznesmen prowadzi podwójne życie. Kochającą go żonę Hannę zostawia coraz częściej w Tel Awiwie, żeby wyjechać służbowo do Polski. W Warszawie ulokował nie tylko firmę, ale i nową miłość. Z młodą kochanką Dorotą ma syna. Szymon kocha obie kobiety i tak samo je oszukuje. Ale pewnego dnia, gdy żona postanawia odwiedzić go w Polsce, sytuacja wymyka się spod kontroli. Jego życie zamienia się w karuzelę komiczno-dramatycznych wydarzeń.
Gretkowska, jak zwykle bezkompromisowo analizuje trudne relacje męsko-damskie. Odważnie punktuje absurdy polskiej rzeczywistości: hipokryzję, nacjonalizm, dwuznaczną rolę Kościoła, stereotypy, polsko-żydowskie uprzedzenia. Tworząc wielowymiarowe i sugestywne postacie nie pisze o narodach, lecz o ludziach. Oni są najważniejsi: skomplikowani, wrażliwi, pogubieni. Każdy z nas jest przecież inny: "Kiedy wychowa się wreszcie ludzi na ludzi, a nie na Żydów, Niemców, Palestyńczyków, Serbów, Polaków?" - zadaje pytanie jeden ze zdesperowanych bohaterów tej książki.
"Agent" to poruszająca powieść o sile uczuć, ukrytych pragnieniach, kłamstwie w miłości i jej braku, ze wszystkimi dramatycznymi konsekwencjami. "Wiem czego chcę, czego nie chcę i ile jestem za to gotów zapłacić" - powtarza swą życiową dewizę Szymon Golberg. Czyżby nie wiedział, że zapłacą za to także inni?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Kondrat: Przyjemnie było być artystą

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 11:59
Odnajdujemy w sobie różnych bohaterów i na tym polega magia tego zawodu – przekonuje w Jedynce Marek Kondrat. Mimo że nie żałuje decyzji porzucenia aktorstwa, artystyczne życie wspomina bardzo dobrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Czbaszek i Marek Kondrat o "ich radiu"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2012 13:37
Gośćmi Marzeny Rogalskiej i Huberta Urbańskiego w "Pytaniu na śniadanie" byli Maria Czubaszek i Marek Kondrat opowiadali o fenomenie Trójki i ich niesłabnącej sympatii do stacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Futbol w wydaniu Marka Kondrata

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 09:00
W "Czterech porach roku" wielka gratka dla miłośników futbolu i nie tylko. Felietony Stefana Szczepłka z tomu "Żonglerka" czyta Marek Kondrat.
rozwiń zwiń