Niezwykły portret rosyjskiego awanturnika

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 08:24
Z poezji do polityki, z komunistycznej Moskwy na Manhattan, z Paryża do więziennej celi, z jednej miłości w drugą - oto bohater powieści "Limonow" Emmanuela Carrere`a. Wybranych fragmentów książki, w interpretacji Andrzeja Mastalerza, można było wysłuchać na antenie radiowej Jedynki - patrona książki.
Audio
Andrzej Mastalerz
Andrzej MastalerzFoto: Wojciech Kusiński/PR

Ta niesamowita opowieść o życiu Eduarda Limonowa rozpoczyna się podczas II wojny światowej, by poprzez epokę Stalina, czasy zimnej wojny, pieriestrojki, krwawego konfliktu na Bałkanach zatrzymać się na latach najnowszych, pozostawiając czytelnika jeszcze oszołomionego faktem, że życie po raz kolejny prześcignęło fikcję. Wstrząsające sceny z historii Rosji XX wieku i wojny w Serbii na długo zapadają w pamięć.

"Limonow był rzezimieszkiem na Ukrainie, idolem sowieckiego undergroundu, kloszardem, a potem służącym miliardera na Manhattanie, był modnym pisarzem w Paryżu i żołnierzem, zagubionym gdzieś na Bałkanach. A teraz, w tym kolosalnym, postkomunistycznym burdelu – jest starym, charyzmatycznym wodzem partii młodych desperados. On sam widzi w sobie herosa, choć można uznawać go za skur...la. I tu na razie kończę swój osąd. Ale pomyślałem, że jego epickie i niebezpieczne życie o czymś opowiada. Nie tylko o nim, o Limonowie, nie tylko o Rosji, lecz o historii nas wszystkich, od zakończenia drugiej wojny światowej.”

Zapraszamy do wysłuchania wybranych fragmentów książki "Limonow". Czyta Andrzej Mastalerz.

Komentarze1
aby dodać komentarz
chmurka2014-08-24 06:01 Zgłoś
Wlasnie czytam tę wspaniałą książkę we francuskiej wersji. Przypadkowo wpadłam na fragmenty czytane z wielkim talentem przez Andrzeje Mastalerza. Ta sama opowieść ale wyslubinowana przez niesamowity przekład tłumacza,który stworzył tu właściwie zupełnie nowy utwór . O wiele bardziej fascynujący ,porywający. Polecam.