"Pamiątki Soplicy", czyli gawędy pewnego szlachcica

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 15:32
Zapraszamy do słuchania "Lektur przed północą". W nich "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego w interpretacji Krzysztofa Chamca. Są to nagrania archiwalne.
Krzysztof Chamiec
Krzysztof ChamiecFoto: PAP/Tomasz Gzell

Pamiątki Soplicy, właściwie Pamiątki JPana Seweryna Soplicy, cześnika parnawskiego to zbiór gawęd szlacheckich autorstwa Henryka Rzewuskiego. Pierwsze 20 części cyklu wydanych zostało w latach 1839–1841 w Paryżu, a pięć kolejnych – w 1844–1845 w Wilnie.
Narratorem gawęd jest fikcyjny bohater Seweryn Soplica, cześnik parnawski, opowiadający o osobach lub zdarzeniach z czasów Konfederacji barskiej i panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Soplica jest typowym przedstawicielem swojego środowiska, kieruje się typowym dla szlachty etosem, światopoglądem i poczuciem honoru. Te wartości są w gawędach rozumiane jako gwaranty ładu świata, który zagrożony może być jedynie przez to, co zagraniczne i obce.

Zapraszamy do słuchania od poniedziałku do piątku o godz. 23:50

Zobacz więcej na temat: Augusta Wilno Paryż

Czytaj także

Prawdziwy "Pan Tadeusz" może przerażać...

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2012 17:07
"Pamiętniki Soplicy" Henryka Rzewuskiego były dla Mickiewicza jedną z inspiracji do stworzenia "Pana Tadeusza". Książka ta jest bardzo polska – czasem się uśmiechamy, czasem jednak jest tu straszno...
rozwiń zwiń