Losy Elżbiety, najsilniejszej królowej od czasów Kleopatry

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 09:15
Lady Colin Campbell, dzięki swojej wiedzy historycznej, a także bliskim kontaktom z osobami, które świetnie poznały tajemnice królewskiej rodziny, opowiada o najbardziej niezwykłej kobiecie z dynastii Windsorów.
Krystyna Tkacz
Krystyna TkaczFoto: PR/W. Kusiński

Fascynująca, ambitna, adorowana przez mężczyzn, skłonna do intryg.
Elżbieta, praprababka dziecka księżnej Kate i księcia Williama była niezwykłą postacią. Plotki o tym, że urodziła ją kucharka, nie przeszkodziły Elżbiecie zostać wybranką króla Anglii, Jerzego VI. Po śmierci męża, wbrew tradycji nakazującej wdowie po monarsze usunięcie się w cień, wywalczyła sobie nienaruszalną pozycję na scenie politycznej.

/

Skomplikowane relacje łączyły ją z księżną Dianą, którą wspierała na jej drodze do małżeństwa z księciem Karolem, ale po ich rozwodzie ostro potępiła.

Lektury radiowej Jedynki >>>

W Anglii nazywano ją najsilniejszą królową od czasów Kleopatry.
Barwną postać Elżbiety sportretowano w oscarowym filmie "Jak zostać królem", w którym wcieliła się w nią wspaniała Helena Bonham Carter.

Fragmentów powieści "Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon" można było słuchać na antenie Jedynki od 15 do 26 lipca. Czytała Krystyna Tkacz.
(asz)

Czytaj także

Jacek Kleyff o sobie samym

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2012 20:28
W "Lekturach Jedynki" wybrane fragmenty książki "Rozmowa" Jacka Kleyffa. Czytają Jacek Kleyff i Zbigniew Krajewski, który wcielił się w rolę Kazimierza Malinowskiego, przeprowadzającego tytułową rozmowę z poetą i kompozytorem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Peszek o nie swoich zachciankach

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 08:37
Powieść Grégoire'a Delacourta "Lista moich zachcianek" to piękna historia zwykłej kobiety. Czyta Maria Peszek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces i zmartwienie Romana Kłosowskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 11:32
W "Lekturach Jedynki" zapraszamy do wysłuchania fragmentów książki Jagody Opalińskiej "Roman Kłosowski. Z Kłosem przez życie". Czyta Henryk Talar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawet agenci Interpolu mogą mieć dość

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 09:47
W "Lekturach przed północą" zapraszamy na debiutancką powieść Leonarda Rosena "Głosy chaosu". To trzymający w napięciu kryminał, którego głównym bohaterem jest inspektor Henri Poincaré. Czyta Adam Ferency.
rozwiń zwiń