"Nie zapomnij mnie". Gdy Alzheimer upośledza i uzdrawia

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 11:20
David Sieveking, znany filmowiec w unikalny sposób, nie bojąc się groteski i humoru, portretuje tym razem swoją matkę. W książce "Nie zapomnij mnie" pokazuje, jak kobieta, która zapada na chorobę Alzheimera, powoli zapomina o świecie, w którym żyje.
Audio
Łukasz Lewandowski
Łukasz LewandowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Gretel - jak miliony ludzi w Europie - wskutek Alzheimera traci pamięć, a w końcu też swą bujną, niepowtarzalną osobowość. Razem z synem i resztą rodziny możemy widzieć jej chorobę nie jako przekleństwo czy degradację lecz wielką przemianę. Jako jedną z tajemniczych przygód ciała i ducha.

/

Paradoksalnie bowiem Gretel odarta z indywidualnych, "ziemskich" cech staje się kimś więcej. Gdy już przestaje komunikować się ze światem, może przez nią przemówić życie w swej najczystszej, najgłębszej postaci. Co mówi ono ustami swego medium? Godzi się tylko na miłość i odpowiada na nią radością, zachwytem, przyjemnością. Bezwzględnie odrzuca wszelki przymus i działania motywowane poczuciem obowiązku czy winy. Zaskakuje pełnymi przewrotnej mądrości i humoru przebłyskami.

Lektury Jedynki >>>

Towarzyszenie tej nowej Gretel odmienia i uzdrawia – i jej bliskich, i czytelników. Książce towarzyszy film o tym samym tytule, obsypany nagrodami m. in. nagrodą główną 10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL.

Zapraszamy do wysłuchania wybranych fragmentów książki Davida Sievekinga "Nie zapomnij mnie". Czyta Łukasz Lewandowski.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kryminalny wątek w karierze Andrzeja Chyry

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 15:09
Zapraszamy do słuchania pasjonującej lektury. "Burza słoneczna" Asy Larsson ukazała się pod patronatem radiowej Jedynki, a jej fragmenty na naszej antenie czytał Andrzej Chyra.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka o przetrwanie z wojną żydowsko-rzymską w tle

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 15:14
W radiowej Jedynce zapraszamy do słuchania nowej powieści Alice Hoffman "Gołębiarki". Fragmenty powieści czyta Ewa Konstancja Bułhak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mur, który oddziela nas od wszelkiej odmienności, nosimy w sobie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 08:08
"Dziewczynko, roznieć ogieniek" Martina Šmausa. Powieść, laureatka dwóch nagród literackich, jest wynikiem fascynacji autora losami Romów we współczesnym świecie (tytułem jest pierwszy wers starej cygańskiej pieśni). Od poniedziałku do piątku po godz. 10:30.
rozwiń zwiń