Mowa ciała. Mówimy o sobie nawet, gdy milczymy?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 19:45
Badania dotyczące komunikacji niewerbalnej potwierdzają, że w procesie komunikowania się 65 proc. informacji pochodzi z ekspresji ciała. W jaki sposób odczytywać mowę ciała czyli gestykulację, spojrzenia, pozy i inne przekazy?
Audio
  • Mowa ciała. Mówimy o sobie nawet, gdy milczymy? (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/pathdoc

Wyniki badań przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazują, że większą uwagę zwracamy nie na wypowiadane słowa, ale na wszelkie inne komunikaty, m.in. postawy czy zachowania. W obszarze psychologii społecznej definiuje się bada się styl i funkcje mowy ciała, co okazuje się być bardzo przydatne w życiu codziennym. - Nie do końca słowa nie są istotne, bo znaczna część komunikacji między ludźmi to jest wymiana zdań i słowo pisane. Ważne są przy tym towarzyszące elementy komunikacji niewerbalnej, ponieważ one akcentują, potwierdzają albo weryfikują to co mówimy werbalnie - mówił psycholog Benedykt Peczko. 

Czy powinniśmy się uczyć spostrzegawczości?

Gość audycji uświadamia, że warto zwracać uwagę na różnego rodzaju sygnały tj. postawa ciała, gestykulacja, mimika, wyraz oczy, a także sposób mówienia. - Powinniśmy pamiętać, że to jest komunikacja pierwotna w stosunku do języka mówionego, czyli nasi przodkowie zanim nauczyli się mówić porozumiewali się poprzez gesty, postawę ciała, wyraz twarzy, a dopiero potem zaczął się rozwijać język. To oznacza, że skoro jest to tak pierwotne źródło przekazu ma ono również głęboki wpływ na nasz odbiór - zaznaczył psycholog. 

Niespójny przekaz. Po czym go poznać?

Słowa różnią się od tego co wyrażają gesty czy ton głos. - Jeżeli pojawia się niespójność to bardziej chodzi o sprawdzenie tego, czy nasz rozmówca ma jakieś zastrzeżenia albo może mieć gorszy dzień. Gdy tak się dzieje dla nas to jest ważny sygnał, że w tej sytuacji nie będziemy rozmawiać z tą osobą o trudnych sprawach, tak jak planowaliśmy - dodał gość audycji. 

Co zrobić żeby spójnie się uśmiechać? Jak obronić się przed manipulacją? 

Posłuchaj całej audycji już teraz!

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Benedykt Peczko (psycholog, psychoterapeuta) 

Data emisji: 6.11.2019

Godzina emisji: 19.06

kh/ans

Czytaj także

Gdy dzieci zaczynają znikać. Tabu samobójstw u najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 23:06
- Ważne jest to, by nie tylko działać po próbie samobójczej, ale również, by zrozumieć ten problem od strony socjologii, prawa, psychologii i zareagować wcześniej - mówi socjolog, Marta Soczewka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie agresja wśród dziewcząt

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 12:50
W ostatnich dekadach bardzo wzrasta liczba agresywnych zachowań wśród dziewcząt i kobiet, to co kiedyś złego "robili' chłopcy teraz bez zahamowań coraz częściej robią także dziewczyny. Jakie są przyczyny? Na ile jest to wpływ internetu, w którym nie brakuje tego typu wzorców?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psycholog: jedno spotkanie z Halloween może powodować u dzieci traumę

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 18:11
- Jeśli tematu strachu, lęku i śmierci nie poruszamy w sposób dojrzały, to później robi się z tego karykaturę, tak jak w Halloween - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Anna Czyżewska, psychoterapeuta i psycholog dziecięcy.
rozwiń zwiń