Onkologia precyzyjna. W jaki sposób pomaga w walce z rakiem?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 21:30
Przed wybuchem pandemii, w lutym tego roku zostało powołane w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowym Instytucie Badawczym pierwsze w Polsce Centrum Doskonałości Onkologii Precyzyjnej. Czym jest onkologia precyzyjna i w jaki sposób powołanie placówki może pomóc w walce z nowotworami?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: napocska/shutterstock.com

- Onkologia precyzyjna jest nowym podejściem, ale też nie aż tak… nowym. Od wielu lat wiemy, że analiza profilu molekularnego nowotworu (…) i wgląd w komórkę nowotworową pozwala nam dostosować leczenie w taki sposób, żeby szlak kluczowy dla rozwoju tej komórki zablokować - tłumaczy prof. Iwona Ługowska, kierownik Oddziału Badań Wczesnych Faz i koordynatorka Centrum Naukowo-Przemysłowego Narodowego Instytutu Onkologii.

Gość Jedynki nakreśla, że w ten sposób udaje się wyłączać mutację powodującą problemy związane z nowotworami. - Bądź podając leki, które są dostępne, uzyskujemy efekt kliniczny w postaci np. stabilizacji choroby lub zmniejszania się wymiarów guza, co jest pożądanym efektem terapii - słyszymy w "Eurece".


Posłuchaj
18:08 PR1_MPLS 2020_08_06-19-07-44.mp3 Nowe terapie w walce z rakiem (Jedynka/Eureka)

Nowe terapie modyfikują układ immunologiczny

Prof. Iwona Ługowska przyznaje, że z jednej strony polscy badacze przyglądają się, w jaki sposób szlaki komórkowe aktywują się w komórce nowotworowej, przez co ta dzieli się i w pewien sposób jest nieśmiertelna. - A z drugiej strony też wiemy, że ta komórka nie jest tylko jedna w sobie istotna. Ważne są również mikrośrodowisko i układ immunologiczny, który mamy. Stąd teraz leczenie, którym dysponujemy, po pierwsze trafia bardziej precyzyjnie w komórkę nowotworową, a z drugiej strony modyfikujemy układ immunologiczny nowymi terapiami w taki sposób, żeby rozpoznał komórkę jako złą i ją zwalczał - mówi prof. Iwona Ługowska.

Jakie cele molekularne?

- Często zdarza się, że chorzy, którzy mają kwalifikację do immunoterapii ze względu na ogólny stan i inne choroby nie mogą jednak być kandydatami do immunoterapii. Za każdym razem musimy myśleć o wszystkich dostępnych możliwościach i w taki sposób zaplanować leczenie, żeby było jak najbardziej skuteczne, wykorzystując różne możliwości. Stąd w pierwszej kolejności w przypadku chorych, którzy zgłaszają się m.in. w ramach Centrum Doskonałości Onkologii Precyzyjnej, ważne jest, aby wykonać profil molekularny i dowiedzieć się ewentualnie jakie nasze cele molekularne mogłyby być, żeby leczenie dostępne np. w Oddziale Badań Wczesnych Faz było zastosowane do takiego chorego - twierdzi ekspert Jedynki.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Iwona Ługowska (kierownik Oddziału Badań Wczesnych Faz i koordynatorka Centrum Naukowo-Przemysłowego Narodowego Instytutu Onkologii)

Data emisji: 6.08.2020 

Godzina emisji: 19.07

DS

Czytaj także

Już niedługo co piąty Polak umrze na raka

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 08:14
Według szacunków Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce żyje ok. miliona chorych no nowotwory. Już wkrótce co czwarty Polak zachoruje, a co piąty umrze z powodu choroby nowotworowej!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy mózg jest zdolny do regeneracji w każdym wieku?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 11:50
- Zdolności ludzkiego mózgu do regeneracji są zachowane do ostatnich dni naszego życia, więc nie jest tak, że w wieku starszym nic nie może się naszym mózgu zmienić. Pod wpływem określonego wysiłku może się nadal reorganizować.  Mózg zmienia się nieustannie - mówi dr Karolina Finc z UMK w Toruniu.  
rozwiń zwiń